Վիսենտե Դել Բոսկեն դասախոսությամբ հանդես կգա Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հրավերով աշխարհահռչակ մարզիչ Վիսենտե Դել Բոսկեն կայցելի Հայաստան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքը:
ՀՖՖ-ն շարունակում է Հայաստանում մարզչական կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված իր ծրագրերի իրականացումը: Այդ ծրագրերի շրջանակներում Երևան կժամանի Իսպանիայի հավաքականի և Մադրիդի «Ռեալի» նախկին գլխավոր մարզիչ Վիսենտե Դել Բոսկեն, ով համաշխարհային ֆուտբոլի պատմության տիտղոսակիր մարզիչներից մեկն է: Նրա գլխավորությամբ Մադրիդի «Ռեալը» երկուական անգամ հաղթել է Իսպանիաի առաջնությունում և Չեմպիոնների լիգայի մրցաշարում, իսկ Իսպանիայի հավաքականը դարձել է Աշխարհի 2010 թ. և Եվրոպայի 2012 թ. չեմպիոն:
Հունիսի 18-ին Վիսենտե Դել Բոսկեն, նրա բազմամյա օգնական Տոնի Գրանդեն, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆիզպատրաստության գծով մարզիչ Խավիեր Մինյանոն դասախոսություններ կկարդան հայաստանցի մարզիչների համար: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան նախատեսում է ապահովել հնարավորինս մեծ թվով մարզիչների ներկայությունը դասախոսություններին:

Vicente del Bosque to share skills with Armenian football coaches
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. Spanish football coach Vicente del Bosque will visit Armenia at the invitation of the Football Federation of Armenia (FFA).
“The FFA continues its program on increasing the level of coaching education”, the FFA said in a news release, adding that del Bosque will visit Armenia as part of the program.
Vicente del Bosque and his long-time assistant manager Toni Grande will deliver lectures for Armenian coaches on June 18, the FFA said. Conditioning coach of the Armenian national team Javier Miñano will join del Bosque and Grande.
Vicente del Bosque is a Spanish football coach and former player who most recently managed the Spain national team. Del Bosque went on to lead the Spanish national team to win their first-ever FIFA World Cup in 2010, and then to retain their European Championship in 2012.
Del Bosque coached Real Madrid from 1999 to 2003, which was one of the most successful periods in the club's modern era.
Del Bosque is regarded as one of the greatest and most successful managers of all time. During his playing career, Del Bosque made over 400 appearances for Real Madrid, winning five La Liga titles and four Copas del Rey. He represented the Spanish national team on 18 occasions.