Սահակաշվիլին որոշել է առայժմ չվերադառնալ Վրաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին հայտարարել Է, որ առայժմ նախադրյալներ չի տեսնում հայրենիք վերադառնալու համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Այսօր հայրենիք մեր վերադարձի համար իրադրությունը հարմար չԷ, մենք առաջիկա շաբաթներին եւ ամիսներին պետք Է նախապատրաստենք դա, քանի որ չի կարելի դրսից նայել մեր երկրի ոչնչացմանը»,- հայտարարել Է Սահակաշվիլին՝ փետրվարի 10-ին ելույթ ունենալով Բելգիայի Լիեժ քաղաքի Կոնգրեսի դահլիճում, որտեղ տեղի Էր ունենում Վրացի տարագիրների համաշխարհային ժողովը՝ «Բոլորս միասին՝ տուն» նշանաբանով:
Սահակաշվիլիի ելույթն ուղիղ եթերով հեռարձակել Է «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությունը:
Նախկին նախագահն իր կողմնակիցներին հայտնել Է, որ ինքն ունի Վրաստանում «արագ իշխանափոխության» պլան, որտեղ գլխավոր դերերից մեկը կխաղան գաղթականները:
«Մենք պետք Է Վրաստան վերադարձնենք մեր 1-ից մինչեւ 1,5 միլիոն համաքաղաքացիներին, իսկ դրա համար մենք պետք Է ստեղծենք ֆինանսական ինստիտուտ՝ բանկ, երկրի վերածննդի համար, որտեղ գլխավոր բաժնետերերը կլինեն արտագաղթածները: Այս ամենը տեղի չի ունենա, եթե մեկընդմիշտ չազատվենք ամբողջ իշխանությունը զավթած օլիգարխից»,- հայտարարել Է Սահակաշվիլին: Նա տվյալներ Է բերել այն մասին, որ միգրանտները տարեկան Վրաստան իրենց ընտանիքներին ուղարկում են մինչեւ 2,5 միլիարդ դոլար, իսկ դա նշանակում Է, որ փաստորեն «արտագաղթածներն են ստեղծում պետության բյուջեն», հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Саакашвили решил пока не возвращаться в Грузию
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что пока не видит предпосылок для возвращения на родину, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Сегодня ситуация для нашего возвращения на родину не готова, мы в ближайшие недели и месяцы должны ее подготовить, так как нельзя со стороны смотреть на уничтожение нашей страны", - заявил Саакашвили, выступая в воскресенье в зале Конгресса в бельгийском городе Льеже, где проходило Всемирное собрание грузинских эмигрантов под девизом "Все вместе - домой".
Выступление Саакашвили в прямом эфире транслировала телекомпания "Рустави 2".
Экс-президент сообщил своим сторонникам, что у него есть план "скорой смены власти" в Грузии, в котором одну из главных ролей будут играть эмигранты.
"Мы должны вернуть в Грузию от 1 до 1,5 млн наших сограждан, а для этого мы должны создать финансовый институт, банк для возрождения страны, в котором главными акционерами будут эмигранты. Всего этого не произойдет, если мы раз и навсегда не избавимся от олигарха, захватившего всю власть", - заявил Саакашвили.
Он привел данные о том, что эмигранты направляют в свои семьи в Грузию ежегодно до $2,5 млрд, а это означает, что фактически "эмигранты формируют бюджет государства".