Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը ՀՀ կառավարության գլխավոր առաջնահերթություններից է
Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը ՀՀ
կառավարության գլխավոր առաջնահերթություններից է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ակտիվորեն աշխատելու է  Եվրասիական տնտեսական միությունում և ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ակտիվ և նախաձեռնողական մասնակցությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ նպաստելով նաև այդ կառույցների արդյունավետության առավել բարձրացմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշված է ՀՀ կառավարության ծրագրի նախագծում, որը հրապարակվել է փետրվարի 6-ին:
Ծրագրի նախագծի համաձայն՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ աշխատանքը գլխավոր առաջնահերթությունների թվում է:
«Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության, իրավահավասարության, հարցերը համատեղ ջանքերով լուծելու պատրաստակամության վրա։ Կառավարությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական համագործակցությունը դիտարկում է որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման համակարգի կարևոր բաղկացուցիչ»,-ասված է նախագծում:

Развитие союзнических отношений с РФ является приоритетом для Армении: программа правительства Армении
Развитие союзнических отношений с РФ является приоритетом для Армении: программа
правительства Армении
Правительство Армении опубликовало проект свой программы на сайте e-gov.am. Как передает «Арменпресс», после утверждения программа будет направлена в НС Армении. В программе, в частности, указано, что Армения будет активно работать для обеспечения членства в ЕАЭС и ОДКБ, тем самым способствуя повышению эффективности этих организаций.
В программе, в частности, указано, что развитие союзнических стратегических отношений с РФ является приоритетом для Армении.
«Отношения между Арменией и РФ основаны на дружбе, равенстве, готовности решать вопросы совместными усилиями. Правительство рассматривает военное сотрудничество с РФ как важный компонент обеспечения своей безопасности»,- сказано в программе.