ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները իմաստուն մարդիկ են, ճիշտ որոշում կկայացնեն. ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետն անդրադարձավ գլխավոր քարտուղարի հարցին
ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները իմաստուն մարդիկ են, ճիշտ որոշում կկայացնեն.
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետն անդրադարձավ գլխավոր քարտուղարի հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներն իմաստուն մարդիկ են, նրանք գլխավոր քարտուղարի խնդրի վերաբերյալ ճիշտ որոշում կկայացնեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` փետրվարի 6-ին Մոսկվա-Երևան-Մինսկ-Բիշքեկ-Աստանա տեսակամրջի ընթացքում անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում Յուրի Խաչատուրովի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ ասաց ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը:
«ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները իմաստուն ու փորձված մարդիկ են, նրանք ճիշտ որոշում կկայացնեն: ՀԱՊԿ միացյալ շտաբը աշխատող մարմին է, որը պատրաստ է իրականացնել պետությունների ղեկավարների կայացրած ցանկացած որոշում»,- ընդգծեց Սիդորովը:
Նոյեմբերի 2-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովի լիազորությունները դադարեցվել էին` նրան քրեական գործով առաջադրված մեղադրանքի հիմքով։
Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել 2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով, այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը:
ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը Հայաստանին է տրված մինչև 2020 թ. ժամկետով, մինչդեռ Բելառուսի Հանրապետությունն այս պաշտոնին առաջարկել է ԱԽ քարտուղար Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը:

Heads of CSTO states are wise people, will make a right decision: Chief of Joint Staff on issue of Secretary General
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. The heads of CSTO member states are wise people and they will make a right decision over the issue of the Secretary General, Colonel-GeneralAnatoly Sidorov, Chief of Joint Staff of the Collective Security TreatyOrganization (CSTO), said during today’s Moscow-Yerevan-Minsk-Bishkek-Astana video conference, reports Armenpress.
“The heads of the CSTO member states are wise and experienced people, they will make a right decision. The CSTO Joints Staff is an operating structure that is ready to implement any decision made by the heads of state”, he said, commenting on the current situation in the CSTO.
On November 2 Armenia’s Yuri Khachaturov was dismissed from the position of the CSTO Secretary General after Armenia applied to the CSTO member states to launch the process of recalling him as criminal case was filed against Khachaturov over the 2008 March 1 unrest in Yerevan.