Հայաստանի համար ժողովրդավարությունն անշրջելի է. վարչապետը և Բունդեսթագի նախագահը քննարկել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացման հարցեր
Հայաստանի համար ժողովրդավարությունն անշրջելի է. վարչապետը և Բունդեսթագի
նախագահը քննարկել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն այցի շրջանակում փետրվարի 1-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեին:
Բունդեսթագի նախագահ  Վոլֆգանգ Շոյբլեն նշել է, որ մեծ պատիվ է Գերմանիայում հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետին և քննարկել երկու երկրների միջև համագործակցության հարցերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մեր երկրում տեղի ունեցող գործընթացները` ընդգծելով, որ 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններով ավարտվել է հեղափոխության առաջին փուլը Հայաստանում, և այժմ տնտեսական հեղափոխության ժամանակն է: «Հայաստանի համար ժողովրդավարությունն անշրջելի է: Քաղաքական փոփոխություններից հետո պետք է իրականացնենք տնտեսական փոփոխություններ, քանի որ հեղափոխությունը հաջողելու հաջորդ կարևոր բաղկացուցիչը տնտեսական զարգացումն է», - նշել է վարչապետը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության մակարդակը և հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում կարևորել միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու խորացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն անցում է կատարել լիարժեք խորհրդարանական կառավարման համակարգի, և այս առումով Գերմանիայի՝ որպես կայացած խորհրդարանական ավանդույթներ ունեցող երկրի փորձն օրինակելի է, իսկ գերմանացի խորհրդարանականների հետ շփումների ակտիվացումը՝ կարևոր։ Վոլֆգանգ Շոյբլեն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Գերմանիայի համար, և Գերմանիան պատրաստ է կիսվել խորհրդարանական կառավարման ոլորտում իր կուտակած փորձով և հաջողություններով:
ՀՀ վարչապետը և Բունդեսթագի նախագահը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները, որը ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  ստորագրումից հետո նոր փուլ է մտել: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ԵՄ անդամ-երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացման կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հայ-գերմանական փոխգործակցության հետագա ընդլայնման, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել 2016թ. Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունումը:

For Armenia democracy is irreversible – Pashinyan, Bundestag President discuss deepening of inter-parliamentary relations
For Armenia democracy is irreversible – Pashinyan, Bundestag President discuss deepening of
inter-parliamentary relations
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS.  In the sidelines of the official visit to Germany, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with President of Bundestag Wolfgang Schäuble on February 1.
The President of Bundestag noted that it’s a great honor to host the Armenian PM in Germany and to discuss issues of bilateral cooperation.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan presented the processes taking place in Armenia, emphasizing that by the parliamentary elections of December 9, 2018 the first part of the revolution came to end and now it’s time for an economic revolution. “For Armenia democracy is irreversible. Following the political changes we have to set to economic changes, since economic progress is the next important component for the revolution to be successful”, the Armenian PM said.
The interlocutors highly assessed the level of political dialogue between the two countries and highlighted the deepening of inter-parliamentary relations for developing Armenian-German interstate relations. Nikol Pashinyan noted that Armenia has transited to a full parliamentary model of government and in this sense the experience of Germany as a country with accomplished parliamentary traditions, is of key importance for Armenia.
Wolfgang Schäuble noted that Armenia is an important partner for Germany and Germany is ready to share its experience and success in the sphere of parliamentary model of government.
The Armenian PM and the President of Bundestag discussed the prospects of strengthening Armenia-EU partnership which has entered a new stage following the signing of the Comprhensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). Nikol Pashinyan emphasized the importance of ratifying the CEPA by the EU member states as soon as possible.
PM Pashinyan highly assessed the adoption of the resolution by the Bundestag in 2016 condemning the Armenian Genocide.