Բելառուսն առաջարկում է Հայաստանում վերելակների համատեղ արտադրություն հիմնել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել Հայաստանի ուղևորափոխադրող տրանսպորտային պարկի և վերելակների արդիականացման ծրագրերին և առաջարկում է Հայաստանում վերելակների համատեղ արտադրություն հիմնել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով բելառուսական BelTA գործակալությունը, հարցը քննարկվել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի և Բելառուսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Ղևոնդյանի միջև կայացած հանդիպման ընթացքում:
Վլադիմիր Անդրեյչենկոն հանդիպման ընթացքում ասել է, որ Հայաստանի և Բելառուսի միջև առևտրաշրջանառությունը գնալով աճում է: Նա վստահություն է հայտնել, որ կողմերը պետք է անցում կատարեն համագործակցության ավելի բարձր մակարդակի և ստեղծեն համատեղ ձեռնարկություններ: «Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել Հայաստանի ուղևորափոխադրող տրանսպորտային պարկի, ինչպես նաև վերելակների արդիականացման ծրագրին»,- ասել է Անդրեյչենկոն:
Նա հայտնել է, որ վերելակների արտադրությամբ զբաղվող "Могилевлифтмаш" գործարանի պատվիրակությունը պլանավորում է մոտ ապագայում այցելել Հայաստան: Բելառուսի Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների պալատի նախագահի խոսքով՝ Բելառուսը հույս ունի, որ Հայաստանում համատեղ գործարան հիմնելու որոշում կընդունվի:
Վլադիմիր Անդրեյչոնկոն նաև ընդգծել է, որ Բելառուսը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու և զարգացնելու հարցում:

Belarus suggests launching joint production of lifts in Armenia
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Belarus is ready to take part in the renewal of Armenia's passenger transport fleet and suggests launching joint production of lifts in Armenia. The issue has been discussed during the meeting between Chairman of the House of Representatives Vladimir Andreichenko and Armenia's Ambassador to Belarus Armen Ghevondyan, BelTA news agency reports.
At the meeting Vladimir Andreichenko said the trade turnover between Armenia and Belarus is gradually increasing. He expressed confidence that the sides need to go to a higher level of cooperation and set up joint ventures.
“Belarus is ready to participate in the renewal of the passenger transport fleet of Armenia and also in its lift renewal program”, Vladimir Andreichenko said.
He informed that the delegation of the Mogilevliftmash plant plans to visit Armenia in the near future. According to Andreichenko, Belarus hopes to come to a decision on setting up a joint manufacturing plant in Armenia.