Վերադառնալ կյանք, գնահատված զգալ. դիվերսիոն գործողությունը կանխելիս վիրավորված Գոռ Դարմանյանն աշխատում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում
Վերադառնալ կյանք, գնահատված զգալ. դիվերսիոն գործողությունը կանխելիս
վիրավորված Գոռ Դարմանյանն աշխատում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում 2015 թվականին հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունը կանխելիս վիրավորված զինծառայող Գոռ Դարմանյանն աշխատում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում: Նա «Հայրենիքի պաշտպան» նախաձեռնության առաջին շահառուն է: «Հայրենիքի պաշտպան» նախաձեռնությունը նպատակ ունի օժանդակել զինվորական ծառայության ընթացքում հաշմանդամության կարգ ստացած զինծառայողներին, գտնել նրանց համար աշխատանք:
«ՀՀ նախագահի աշխատակազմում աշխատանքի եմ ընդունվել 2018 թվականի հունիսին: Դա եղել է ՀՀ նախագահի առաջարկությամբ: Զուգահեռ սովորում եմ Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում: Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է: Այն մեծ հնարավորություններ է տալիս ծառայության ընթացքում իրենց կյանքը վտանգած զինվորներին: Շատ ուրախ եմ, որ նախաձեռնությունը շարունակական է լինելու, և ինձ նման շատերը կվերապատրաստվեն, աշխատանքի կընդունվեն: Այս նախաձեռնությունը առողջությունը վտանգած տղաներին հնարավորություն է տալիս վերադառնալ կյանք, գնահատված զգալ, նոր բան սովորել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահի նստավայրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Գոռ Դարմանյանը:
Հիշելով 2015 թվականի մարտի դեպքերը՝ Գոռ Դարմանյանը համեստորեն պատմում էր, որ հետ են մղել հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունը: Այդ ժամանակ մոտեցավ Գլխավոր ռազմական տեսուչ Մովսես Հակոբյանը և լրացրեց:
«Գոռն ու իր ընկերներն այնպիսի հակահարված են տվել, այնպիսի գործողություններ են իրականացրել, որ հակառակորդը մեկ տարի չի կարողացել հարձակվել»,-ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Ներկայացնելով «Հայրենիքի պաշտպան» նախաձեռնությունը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ծառայած տղաներին, հատկապես, առողջությունը, կյանքը վտանգած անձանց, չի կարելի մոռանալ:
«Այո, չենք մոռանում, ուշադիր ենք, թոշակ են ստանում, սակայն այս բոլորից բացի, կա մի պարզ հարց: Իրենք երիտասարդներ են և չեն կարող 60 տարի թոշակ ստանալ, պետք է իրենց հետ բերենք կյանք: Նրանք հաստատ ինչ-որ մի տաղանդ ունեն, պետք է դա գտնել, սովորեցնել, օգնել, վերապատրաստել: Հիմա Գոռն ամեն օր աշխատանքի է գալիս, աշխատավարձ է ստանում, և դա շատ լավ է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նշեց, որ ինքը նախաձեռնության մեկնարկը տվել է, սակայն հույս ունի, որ գործարարները, հասարակական հատվածն ակտիվ կարձագանքեն: Արդյունքում, աշխատանքի տեղավորված զինհաշմանդամների թիվը կավելանա:
«Ի վերջո, եթե գործարարն ունի 100 աշխատող, ապա հաստատ նա կարող է մեկ հաշմանդամություն ունեցող անձի աշխատանքի վերցնել: Ես ոգևորում եմ, որպեսզի երկրում այս գործը շարունակություն ունենա: Անձնապես հանդիպելու եմ խոշոր գործարարներին, քաջալերելու եմ, խնդրելու եմ…(ժպտում է), որպեսզի իրենք այդ նույն բանն անեն: Արդյունքում, հաշմանդամություն ունեցող հարյուրավոր զինվորներ աշխատանքի կընդունվեն, կվերադառնան ակտիվ կյանք»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախագահական նստավայրում Բանակի օրվա առիթով պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը հայտարարեց ծառայության ընթացքում հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց աշխատանքով ապահովելու նոր ծրագրի մեկնարկի մասին: Հանրապետության նախագահի ինստիտուտը կառավարության, պաշտպանության և առողջապահության նախարարությունների հետ համատեղ աշխատանքով առաջարկել է ծրագիր, որը կոչվում է «Հայրենիքի պաշտպան»: Այն նպատակ ունի օժանդակել զինվորական ծառայության ընթացքում հաշմանդամության կարգ ստացած զինծառայողներին, գտնել նրանց համար աշխատանք:

‘Return to life and feel appreciated’: Wounded soldier Gor Darmanyan works at Presidential Office
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. Soldier Gor Darmanyan, who was wounded in 2015 while preventing the Azerbaijani sabotage operation in Artsakh, is currently working at the Armenian Presidential Office. He is the first beneficiary of the Homeland’s Defender initiative which aims at assisting the servicemen who became disabled during the military service by providing them with jobs.
“I have been employed at the presidential administration in June 2018. It was on the proposal of the Armenian President. In line with this I am also studying at the Law faculty of the Yerevan State University. This is a very important initiative. It provides great opportunities to soldiers who put their lives under danger during the military service. I am very happy that this initiative will be continuous, and many like me will pass training and will be employed. This initiative enables the boys who put their health under danger to return to life, feel appreciated and learn something new”, Gor Darmanyan told reporters at the Presidential Palace.
He remembered the 2015 March events, stating that they pushed back the adversary’s sabotage operation.
“Gor and his friends gave such a counter attack, carried out such operations that the adversary was unable to attack for a year”, Chief Military Inspector Movses Hakobyan said in his turn.
President Armen Sarkissian talked about the Homeland’s Defender initiative and stated that they cannot forget all boys, who served in the Army and endangered their lives.
“Yes, we are not forgetting them, they receive pension, but in addition to this, there is one simple issue. They are young people and cannot receive pension for 60 years, we need to bring them back to life. They undoubtedly have some talent, we need to find that, to teach, help and train. Gor comes to work every day, receives salary, and this is very good”, Armen Sarkissian told reporters.
He said he has put the launch of this initiative, but hopes that the businessmen and the public sector will also react to this. As a result, the number of employed military disabled persons will increase.
“Eventually, if a businessman has 100 employees, he can definitely hire one disabled person. I encourage so that this work continues in the country. I will personally meet with major businessmen, will encourage and ask them to do the same. As a result, hundreds of disabled soldiers will have jobs and will return to active life”, the President said.