Կարո Փայլանն ու Արամ Ա կաթողիկոսը քննարկել են օրակարգային մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը հանդիպել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում են կաթողիկոսարանից:
«Ավելի քան մեկ ժամ տևած հանդիպման քննարկումների առանցքը հայ-թուրքական հարաբերությունները, Ցեղասպանության հարցը, Սիսի կաթողիկոսարանի խնդիրը, Թուրքիայի հայության ներկայիս վիճակն ու արդի այլ խնդիրներն են եղել: Նշված հարցերով Կարո Փայլանը անհրաժեշտ տեղեկություններ է փոխանցել Վեհափառ Հայրապետին, միաժամանակ հայտնելով նաև իր տեսակետները»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Հանդիպումից հետո պատգամավորը Կաթողիկոսարանի տեղեկատվական բաժանմունքի վարիչ Տ. Պետրոս Վրդ. Մանուելյանի առաջնորդությամբ, այցելել է Մայրավանքի շրջակայքում գտնվող Սրբոց Նահատակաց հուշարձան և իր հարգանքի տուրքը մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած 1.5 միլիոն սրբացված նահատակների հիշատակին։

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Turkish-Armenian lawmaker of Turkey’s parliament Garo Paylan has met with Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, the Catholicosate said.
“The focus of the more than one hour long meeting was the Armenian-Turkish relations, the Genocide issue, the Sis Catholicosate issue, the current situation of the Armenian community in Turkey and other topical issues. Garo Paylan conveyed necessary information on the abovementioned issues to the Catholicos, at the same time having expressed his own viewpoints,” the statement said.
After the meeting Paylan visited the St. Martyrs Memorial outside the Catholicosate headquarters in Antelias, Lebanon, to pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.