Իսրայելը հաջողությամբ փորձարկել է հակահրթիռային պաշտպանության Arrow 3 համակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելացի զինվորականներն ԱՄՆ-ի Հակահրթիռային պաշտպանության գործակալության հետ համատեղ հունվարի 22-ին անցկացրել են հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի փորձարկում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են Իսրայելի զանգվածային լրավամիջոցները:
Թիրախի հայտնաբերումից հետո հակահրթիռն արձակվել Է Իսրայելի կենտրոնական մասի ռազմակայանի տարածքից: Արդյունքում թիրախը խոցվել Է, նշված Է հաղորդագրության մեջ՝ Իսրայելի զինվորական գերատեսչության վկայակակոչմամբ:
«Հաջող փորձարկումը կարեւոր իրադարձություն Է, որը ցույց Է տալիս, որ Իսրայելն ունակ Է իրեն պաշտպանել առկա եւ ապագա սպառնալիքներից՝ տարածաշրջանում իր գոյության համար»,- հայտարարել են Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունում:
Փորձարկումների նպատակն Էր Arrow 3-ում մտցված վերափոխումների ստուգումը: Իսրայելում մշակված այդ համակարգը կարող Է հրթիռներ կալանել տիեզերքում, նշված Է հաղորդագրության մեջ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Израиль успешно испытал систему ПРО Arrow 3
Израильские военные совместно с Агентством противоракетной обороны США провели во вторник испытание системы ПРО Arrow 3. Как передает Арменпресс, об этом сообщают СМИ Израиля.
После обнаружения мишени противоракета была запущена с территории военной базы в центральной части Израиля. В итоге мишень была сбита, отмечается в сообщении со ссылкой на израильское военное ведомство.
"Успешное испытание - важное событие, показывающие, что Израиль способен защитить себя от существующих и будущих угроз для своего существования в регионе", - заявили в израильском министерстве обороны.
Целью испытаний была проверка модификаций, внесенных в Arrow 3.
Эта система, разработанная в Израиле, способна перехватывать ракеты в космосе, отмечается в сообщении.