«Պատվաստումները պարտադիր են». Թբիլիսիի քաղաքագլխի կինը բնակչությանը հորդորել Է պատվաստումներ ստանալ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեի կինը՝ Անուկի Արեշիձեն, գտնում Է, որ պատվաստումներ ստանալը պարտադիր Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Արեշիձեն ոչ միայն հաջողված դիզայներ Է, այլեւ չորս տղաների մայր, որոնցից մեկը մեկ տարեկան Էլ չկա: Կինը Instagram սոցցանցի սթորիզում զետեղել Է կրտսեր որդու՝ Նիկոլասի լուսանկարը: «Դատելով լուսանկարից՝ փոքրիկը պատվաստում Է ստացել, քանի որ զույգ ոտքերին սպեղանիներ են երեւում: Արեշիձեն լուսանկարին կցել Է «Պատվասումները պարտադիր են» գրությունը:
Վրաստանի առողջապահության նախարարության պաշտոնական վերջին տվյալների համաձայն, այս ձմռանը գրիպի վիրուսից բարդացումների պատճառով մահացել Է 17 մարդ: Ներկայում գրիպով հիվանդացածների թվաքանակը նվազել Է եւ հարյուր հազար բնակչի հաշվով կազմում Է 253:
Վրաստանում նաեւ կարմրուկի համաճարակի լուրջ բռնկում Է դիտվում. հունվարի 1-ից գրանցվել Է դրանով հիվանդանալու 335 դեպք: Հիվանդների շրջանում, հիմնականում, նորածիններ են եւ 15-ից մինչեւ 40 տարեկան պացիենտներ: Այս տարի կարմրուկի դեմ պատվաստումը Վրաստանի բոլոր քաղաքացիների համար կլինի անվճար, հաղորդել Է Sputnik-ը:

"Прививки обязательны": жена мэра Тбилиси призвала население к вакцинации
Супруга мэра Тбилиси Кахи Каладзе Ануки Арешидзе считает, что делать прививки нужно обязательно, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
Арешидзе не только успешный дизайнер, но и мать четырех мальчиков, одному из которых нет и года. Девушка выложила в сториз соцсети Instagram фотографию младшего сына Николаса.
Судя по фотографии, малышу провели вакцинацию, так как на обеих ножках видны пластыри. Арешидзе подписала фото: "Прививки обязательны".
Этой зимой, согласно последним официальным данным Минздрава Грузии, из-за осложнений от вируса гриппа скончались 17 человек. К этому времени количество заболевших гриппом снизилось и составляет 253 человека на сто тысяч.
В Грузии также наблюдается серьезная эпидвспышка кори - с 1 января зафиксировано 335 случаев этого заболевания. Среди пациентов, в основном, младенцы и пациенты в возрасте от 15 до 40 лет. В этом году вакцинация против кори для всех граждан Грузии будет бесплатной.