Թեհրանը պահանջել է Վաշինգտոնից անհապաղ ազատել իրանցի լրագրողուհուն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը պարտավոր Է անհապաղ ազատել Press TV հեռուստաալիքի լրագրողուհի Մարզիե Հաշեմիին, որը Վաշինգտոնում ձերբակալվել Է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի աշխատակիցների կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, որի խոսքը հունվարի 17-ին մեջբերել Է Press TV հեռուստաալիքը:
«Հաշեմիի ձերբակալությունը խոսքի ազատության ուղղակի խախտում Է եւ անմեղ մարդու նկատմամբ քաղաքական լիազորությունների չարաշահում: ԱՄՆ-ը պարտավոր Է անհապաղ ազատել նրան»,- ասել Է Զարիֆը: Նա հավելել Է, որ ԱՄՆ-ի քաղաքացիություն ունեցող լրագրողուհին «նաեւ Իրանի քաղաքացի Է, ուստի Թեհրանն իրավունք ունի պաշտպանել նրա շահերը»: Նախարարի խոսքով՝ «նա անհիմն Է ձերբակալվել ԱՄՆ-ում»:
Ավելի վաղ Press TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Հաշեմիի որդուն, հաղորդել Է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները Մարզիեին ձերբակալել են այն պատճառով, որ նա կարեւոր վկա Է դատաքննություններից մեկում: Իրանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմին հունվարի 16-ին հայտարարել Էր, որ ԱՄՆ-ում Press TV հեռուստաալիքի իրանցի լրագրողուհի Մարզիե Հաշեմիի ձերբակալումն անօրինական Է ու անմարդկային, իսկ նրա պահման պայմանները խախտում են մարդու իրավունքները:
Press TV հեռուստաալիքի հաղորդավարուհին ծնվել Է ԱՄՆ-ում: Նա ուղեւորվել Էր ԱՄՆ՝ տեսակցելու հիվանդ եղբորն ու մյուս հարազատներին: Մարզիե Հաշեմիի ազգականները հեռուստաալիքին պատմել են, որ նրա հետ չեն կարողացել կապվել 48 ժամվա ընթացքում եւ միայն հետո են իմացել ձերբակալման մասին: Հաղորդավարուհին ընտանիքի անդամներին հայտնել Է իր նկատմամբ կոպիտ վերաբերմունքի մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тегеран потребовал от Вашингтона немедленно освободить задержанную иранскую журналистку
США должны немедленно освободить журналистку телеканала PressTV Марзие Хашеми, которая была задержана сотрудниками ФБР в Вашингтоне. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, слова которого приводит в четверг телеканал PressTV.
"Арест Хашеми - это прямое нарушение свободы слова и злоупотребление политическими полномочиями в отношении невинного человека. США должны немедленно ее освободить", - сказал Зариф. Он добавил, что имеющая американское гражданство журналистка "также является гражданкой Ирана, поэтому Тегеран имеет право защищать ее интересы". По его словам, "она была безосновательно арестована в США".
Ранее телеканал PressTV со ссылкой на сына Хашеми передавал, что власти США задержали женщину, поскольку она является важным свидетелем в одном из судебных разбирательств. Пока никаких официальных обвинений ей не предъявлено.
Журналистка иранского телеканала PressTV была в задержана в Вашингтоне американскими властями. Об этом стало известно в среду, после того как в течение двух дней она не выходила на связь. Сообщается, что Хашеми приехала в Америку, чтобы встретиться со своими больными родственниками.