Ազգային Ժողովը դատապարտեց 1990 թ. Բաքվում տեղի ունեցած հայկական ջարդերը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովը միակամ դատապարտեց 1990թ. Բաքվում տեղի ունեցած հայկական ջարդերը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 15-ին Ազգային ժողովի նիստի սկզբում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«1990թ. այս օրերին Բաքվում ընթանում էին հայկական ջարդեր: Ես կարծում եմ, որ մեր ԱԺ-ն, բոլոր պատգամավորները միակամ են դատապարտելու այս բռնությունները, ինչպես նաև միակամ են մերժելու խտրականության հիման վրա բոլոր բռնությունները աշխարհի բոլոր անկյուններում: Մենք՝ որպես ժողովուրդ, ով իր պատմության ընթացքում մի քանի անգամ առերեսվել է այս ողբերգությանը, չի կարող հանդուրժել որևէ նման բռնություն որևէ ազգային փոքրամասնության նկատմամբ»,- ասաց Միրզոյանը:

YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. The 7th National Assembly of Armenia has condemned the Baku pogroms of 1990, when Armenian residents of the Azerbaijani capital were targeted and murdered 29 years ago in January.
“During these days in 1990 the pogroms against the Armenians were happening in Baku. I think that our parliament, all lawmakers will together condemn this violence, and will also together reject all discrimination-based violence in all corners of the world . We, as a people that have faced this tragedy several times during our history, cannot tolerate no such violence against any national minority,” Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan said during the session of parliament today.