Հայաստանն իրականացնում է Կովկասյան ընձառյուծի պահպանման համաեվրոպական ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բնապահպանության և ԱՄԷ բնապահպանության ու կլիմայի նախարարությունների միջև ստորագրվելու է կենդանիների բազմացման ծրագրի հուշագիր:
Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց Բնապահպանության նախարարի պաշտոնակատար Էրիկ Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե ինչ քայլեր են իրականացվելու Հայաստանում՝ Խոսրովի անտառում հայտնաբերված կովկասյան ընձառյուծի պահպանման ուղղությամբ:
«Որոշ կենդանատեսակներ կան, որոնք վերացման եզրին են եղել, և ԱՄԷ-ի մեր գործընկերները մեծ ծրագրեր են իրականացրել: Վերականգնողական ծրագրից բացի, կարևոր է, որ Սյունիքի, Վայոց ձորի և Արարատի մարզերում ստեղծենք բավարար պայմաններ... Կովկասյան ընձառյուծի առկայությունը նշանակում է, որ մեզ մոտ ձևավորված է բավարար էկոհամակարգ»,- ասաց Գրիգորյանը:
Միաժամանակ, նա ընդգծեց կովկասյան ընձառյուծի պահպանման գործում Հայաստանի առաջնորդող դերը միջազգային ասպարեզում, որովհետև կովկասյան ընձառյուծը հանդիսանում է Եվրոպայի վերջին խոշոր կատվազգին: «Կովկասյան ընձառյուծ կա Իրանում, Ռուսաստանում են փորձում վերականգնողական ծրագրեր իրականացնել, Եվրոպայում ընդհանրապես չկա որևէ խոշոր կատվազգի»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ կովկասյան ընձառյուծի պահպանման ծրագիրը համաեվրոպական է, ինչի մասին ԵՄ գործընկերները տեղյակ են:
2019 թ. հայտարարվել է Կովկասյան ընձառյուծի տարի։ Նման որոշում ընդունվել է Հայաստանի կառավարության կողմից՝ 2018-ի դեկտեմբերին:

YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. Armenia’s ministry of nature protection and the ministry of climate change and environment of the United Arab Emirates (UAE) will sign a memorandum of animal breeding program, Acting minister of nature protection Erik Grigoryan said during today’s Cabinet session, in response to the question of acting Prime Minister Nikol Pashinyan what actions will be taken in Armenia for the preservation of Caucasian leopard found in Khosrov forest reserve, Armenpress reports.
“There are some types of animals which have been on the brink of extinction, but our UAE partners have implemented major programs. In addition to rehabilitation program, it’s also important for us to create sufficient conditions in Syunik, Vayots Dzor and Ararat provinces… The existence of Caucasian leopard means that we have sufficient ecosystem”, he said.
At the same time he highlighted Armenia’s leading role for the preservation of a Caucasian leopard in an international arena. “Caucasian leopard exists in Iran, in its turn Russia is trying to carry out rehabilitation programs, but there is no big cats in Europe at all”, the acting minister said, adding that the Caucasian Leopard Preservation Program is a pan-European program, and the EU partners are aware of it.
2019 has been declared a Year of Caucasian Leopard. The respective decision was adopted by the Armenian government in December 2018.