Դեսպան Փոլադյանը իր հավատարմագրերը հանձնել է Իրաքի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը հունվարի 8-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Բարհամ Սալեհին (Barham Salih)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում ՀՀ դեսպանը նախագահ Սալեհին է փոխանցել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները։ Դեսպան Փոլադյանը հավաստիացրել է, որ առօրյա աշխատանքային օրակարգն է լինելու երկկողմ բազմաբնույթ համագործակցության խորացումն ու զարգացումը` խոստանալով ջանք չխնայել հայ-իրաքյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման համար:
Դեսպան Փոլադյանը նշել է, որ ներկայում Հայաստանի և Իրաքի միջև առևտրաշրջանառությունը հասնում է մոտ 120 մլն ԱՄՆ դոլարի, իսկ 2018թ-ին Հայաստան է այցելել մոտ 5000 իրաքցի զբոսաշրջիկ և որ այդ քանակը կարող է աճել։
Ողջունելով ՀՀ նորանշանակ դեսպանին և հաջողություն մաղթելով կարևոր և պատասխանատու առաքելության մեջ, նախագահ Բարհամ Սալեհն անդրադարձել է նաև հայ համայնքի մեծ դերակատարությանը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում՝ նշելով, որ իրաքահայ համայնքը պատմական արմատներ ունի այս երկրում և Իրաքի մշակութային ժառանգության ստեղծողներից մեկն է հանդիսանում։ Նա նաև կոչ է արել Հայաստանին մասնակցել Իրաքի վերականգնման աշխատանքներին։
Հավատարմագրերի հանձնումից հետո Իրաքում ՀՀ դեսպանությունում հավատարմագրերի հանձնման առիթով տեղի է ունեցել  ընդունելություն։ Դեսպան Փոլադյանը ներկաներին շնորհակալություն  է հայտնել հրավերն ընդունելու համար, մատնանշել  միմյանց հետ փոխգործակցելու կարևորությունը և ընդգծել իրենց աջակցության անհրաժեշտությունը` դեսպանության ծրագրերի կյանքի կոչման գործում։

YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Iraq Hrachya Poladyan on January 8 presented his credentials to Iraqi President Barham Salih, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting Ambassador Poladyan conveyed the warm greetings and wishes of Armenian President Armen Sarkissian to President Salih. The Ambassador assured that his daily working agenda will be directed for deepening and developing the bilateral cooperation, adding that he will make all efforts to strengthen and intensify the Armenian-Iraqi friendly ties.
Hrachya Poladyan said currently the trade turnover between Armenia and Iraq reaches nearly 120 million USD, and about 5000 Iraqi tourists visited Armenia in 2018, noting that this number can grow.
In his turn the President of Iraq congratulated the Ambassador on assuming office and touched upon the great role of the Armenian community in developing the relations of the two countries, stating that the Iraqi-Armenian community has historical roots in this country and is one of the creators of Iraq’s cultural heritage. He also called on Armenia to be engaged in Iraq’s restoration works.