ԱԱԾ-ն կաշառք վերցնելու պահին ձերբակալել է ոստիկանի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, 2018 թ. դեկտեմբերի 21-ին, ՀՀ քաղաքացուց հաղորդում է ստացել այն մասին, որ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցն իրենից առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 700 ԱՄն դոլար գումար-կաշառք է պահանջել՝ ոստիկանությունում ստացված բողոքի ընթացքն իր օգտին լուծելու դիմաց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնի համայնքային ոստիկանության տեսուչ` Ա.Հ-ն քաղաքացի Ն.Խ-ից որպես կաշառք պահանջել է 700 ԱՄՆ դոլար գումար՝ խոստանալով, որ վերջինիս դեմ ՀՀ ոստիկանությունում ստացված բողոքին ընթացք չի տրվի, իսկ դիմումատուին կպատասխանեն, որ անհրաժեշտ է դիմել այլ իրավասու մարմնին: Սակարկությունների արդյունքում պահանջվող կաշառքը դարձել է 500 ԱՄՆ դոլար:
2018թ. դեկտեմբերի 26-ին ժամը 12-ի սահմաններում քաղաքացին ԱԱԾ աշխատակիցների անմիջական վերահսկողության ներքո  ոստիկանական ծառայողական ավտոմեքենայում Ա.Հ-ին է փոխանցել 500 ԱՄՆ դոլարը, ինչից հետո վերջինս բռնվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, իսկ գումարը հայտնաբերվել է ավտոմեքենայի սրահից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը ՀՀ  գլխավոր դատախազության միջոցով փոխանցվել են ՀՀ ՀՔԾ, հարուցվել է քրեական գործ, Ա.Հ-ն ձերբակալվել է:

СНБ задержала полицейского в момент получения им взятки
Служба национальной безопасности Республики Армения 21 декабря 2018 года получила от гражданина сообщение о том, что сотрудник полиции потребовал у него взятку – около 700 долларов – за то, чтобы решить полученную полицией жалобу в его пользу.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе СНБ РА, в результате предпринятых сотрудниками СНБ оперативно-следственных широкомасштабных мероприятий выяснилось, что следователь полиции ереванского отделения Арабкир А.Г. потребовал у гражданина Н.Х. взятку в 700 долларов, пообещав, что полученной в полиции в его отношении жалобе хода не будет дано, а истцу ответят, что необходимо обратиться в другие правоохранительные органы. В результате торга размер требуемой взятки спустился до 500 долларов.
26 декабря 2018 года, около 12.00, гражданин, под непосредственным контролем сотрудников СНБ, в служебной полицейской машине передал А.Г. 500 долларов США, после чего последний был задержан сотрудниками СНБ, а деньги были обнаружены в кабине машины.