ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է նախաձեռնող քաղաքականություն վարել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի Հանրապետությունը որդեգրել է ակտիվ և նախաձեռնող քաղաքականություն: «Արմենպրես»-ը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ալբերտ Բաբայանի հետ ամփոփել է ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականը, և խոսել 2019-ին սպասվող իրադարձությունների մասին:
Բաբայանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետությունը 2018թ. մեծ ակտիվություն է ցուցաբերել ԵԱՏՄ երկրների շարքում: Այդ մասին են վկայում անցնող տարվա ընթացքում Հայաստանի գրանցած ցուցանիշներն ու բարձրացրած հարցերի շրջանակը:
«2018թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր արտահանումը դեպի այլ երկրներ աճել է 11.7%-ով, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանումն աճել է 22.6%-ով: Հատկանշական է այստեղ նշել, որ այս տարվա արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ աճել է Միության անդամ գրեթե բոլոր երկրներ՝ բացառությամբ Ղրղզստանի: Օրինակ` Բելառուսիայի Հանրապետություն արտահանումն աճել է մոտ 90%-ով, Ղազախստան՝ 2 անգամ, ՌԴ` 22,6%-ով, արտահանման նվազումը միայն եղել է դեպի Ղրղզական շուկա, այն կազմել է 46%: Այս տարին հատկանշական էր նաև նրանով, որ կառավարության կողմից հավանության արժանացավ ազատ առևտրի 2 համաձայնագիր, որոնք ներկայումս ուղարկվել են Ազգային ժողով`վավերացման: Դրանք են` Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ կնքված ազատ առևտրի ժամանակավոր համաձայնագիրը և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ առևտրատնտեսական համաձայնագիրը: Իրանի հետ ժամանակավոր ազատ առևտրի համաձայնագրով նախատեսվում է, որ ՀՀ-ից և ԵԱՏՄ մյուս երկրներից գրեթե 360 ապրանքատեսակ պետք է արտահանվեն դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն նվազեցված կամ սառեցված մաքսատուրքերով: Իրանից դեպի ԵԱՏՄ երկրներ այդ ապրանքատեսակների քանակը կազմում է մոտ 502»,- ասաց Բաբայանը:
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ այս պահին ընթացքում են գտնվում և նախատեսվում են ազատ առևտրի համաձայնագրեր նաև Սերբիայի, Սինգապուրի և Եգիպտոսի հետ: Դրանցից առաջին երկուսն իրենց հանգուցալուծումը կստանան 2019թ., իսկ Եգիպտոսի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ քննարկումների առաջին փուլը կսկսվի հաջորդ տարվա հունվար ամսից:
Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՏՄ շրջանակում նախորդ տարվա ընթացքում բարձրացրել է մի շարք հարցեր, որոնց մի մասը լուծում է ստացել, իսկ մյուսների շուրջ քննարկումները շարունակվում են:
«2019-ից 3%-ով պետք է բարձրանար 3-րդ երկրներից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված բրնձի մաքսատուրքը: ՀՀ-ն, օգտվելով նրանից, որ ԵԱՏՄ երկրներն ունեն ազատ առևտրի համաձայնագիր Վիետնամի Հանրապետության հետ, Վիետնամից կարողացել ենք ստանալ մասնաբաժին բրնձի մասով և այն սպառված ծավալով, որը սպառում էր Հայաստանի Հանրապետությունը, այսինքն` այդ բրնձի մաքսատուրքի բարձրացումը փորձել ենք չեզոքացնել, ակնկալում ենք, որ գնաճ չպետք է լինի:
Հայաստանի Հանրապետությունն այս երկրորդ կիսամյակում 4 խնդիր է ուղարկել ԵԱՏՄ, որպեսզի դրանք իրենց լուծումները ստանան, մեկի որոշումն արդեն ստորագրվել է, մյուսներն ընթացքի մեջ են: Խնդիրներից մեկը վերաբերում էր դեպի ՌԴ արտահանվող պլանշետներին, բջջային հեռախոսներին: ՌԴ-ում ներկայումս գոյություն ունի մի սահմանափակում, որն ասում է` որպեսզի այդ սարքավորումներն անցնեն սերտիֆիկացման գործընթաց Ռուսաստանի Դաշնությունում, պետք է մեր իրավաբանական անձը Ռուսաստանում ևս ունենա գրանցված իրավաբանական անձ, ինչը թանկացնում է մեր բիզնեսի վարչարարական ծախսերը: Սույն թվականի սեպտեմբեր ամսին փոխվարչապետների խորհուրդը կայացրեց որոշում, որով ՌԴ-ին խնդրվեց, որպեսզի այդ սահմանափակումը վերացվի:
Երկրորդ խնդիրը կապված է Բելառուսի Հանրապետության հետ: Ցանկացած երկրից դեպի Բելառուս ալկոհոլային խմիչքի ու ծխախոտի արտահանումը պայմանավորված է որոշակի սահմանափակումներով: Այնտեղ պետական ձեռնարկությունները պետք է ներմուծեն նշված ապրանքատեսակները, և դա իրականացվում է մրցույթի հիման վրա, այսինքն` բաշխվում է իրենց ընկերություններին: Որպեսզի մանրածախ վաճառք իրականացվի, այնտեղ պետք է ձեռնարկությունները լիցենզավորվեն, և լիցենզիայի ստացման համար սահմանված են շատ խիստ պահանջներ: Հայկական կողմը դիմել է ԵԱՏՄ համապատասխան հարթակ, որտեղ քննարկվում են երկրների զգայուն խնդիրները, այդ առաջարկներն այնտեղ ներկայացվել են, և հույս ունենք, որ այդ խնդիրներն էլ կլուծվեն»,- նշեց նախարարի տեղակալը:
Անդրադառնալով 2019թ. ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի աշխատանքներին՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ալբերտ Բաբայանը նշեց, որ մեր երկիրը շարունակելու է կյանքի կոչել իր որդեգրած քաղաքականությունը:
«ԵԱՏՄ շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայումս որդեգրել է ակտիվ, նախաձեռնողական քաղաքականություն, այսինքն` այն խնդիրները կամ անհավասար պայմանները, որոնք ի հայտ են գալիս մեր բիզնեսի առաջ, բոլորն անխտիր ներկայացվում են, և կառավարությունը հետևողականորեն ջանքեր է գործադրում, որպեսզի այդ խնդիրները լուծվեն: ԵԱՏՄ շրջանակում դեկտեմբերին ստորագրվեց հետագա զարգացման դեկլարացիան, որի շրջանակում պետք է մշակվի միջոցառումների ծրագիր, որոնք ուրվագծելու են ԵԱՏՄ հետագա զարգացման ուղղությունները: Այստեղ կարևոր է այն, որ ՀՀ-ն այն տեսանկյունից, որը կարևոր կլինի իր համար, նախանշելու է միջոցառումները, որպեսզի դրանք ներառվեն գործողությունների ծրագրում»,- ասաց Ալբերտ Բաբայանը:

Armenia to continue running initiating policy in EAEU
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. Armenia has adopted an active and initiating policy in the Eurasian Economic Union (EAEU), Albert Babayan, deputy minister of economic development and investments, said in an interview to ARMENPRESS, summarizing Armenia’s 2018 in the EAEU and talking about the expected actions in 2019.
The deputy minister said in 2018 Armenia showed great activeness among the EAEU states. The evidence of this are Armenia’s figures recorded during the year and the range of issues raised.
“In January-October 2018 Armenia’s overall export to other countries increased by 11.7%, and that to the EAEU member states – by 22.6%. It’s worth to state that the export this year to the EAEU states has increased to almost all states of the Union except Kyrgyzstan. For instance, the export to Belarus increased by nearly 90%, Kazakhstan – 2 times, Russia – 22.6%, an export decline has been registered only to the Kyrgyz market (46%). This year was also distinguished with the fact that 2 free trade agreements have been approved by the government which have been submitted to the Parliament for ratification. The one is the trade-economic interim agreement with Iran and the next one is the trade-economic agreement with China. According to the interim agreement with Iran, almost 360 types of goods from Armenia and the EAEU remaining states must be exported to Iran at reduced or frozen customs duties. The quantity of these goods from Iran to the EAEU states comprised nearly 502”, Babayan said.
The deputy minister noted that at the moment free trade agreements with Serbia, Singapore and Egypt are in process. The first two of them will get their solution in 2019, but the first discussions for free trade agreement with Egypt will launch in January 2019.
Armenia has voiced several issues within the EAEU some of which have been solved, and the discussions for the rest continue.
“The customs duty of rice imported to Armenia from the third countries should have increased by 3% starting from 2019. Armenia, using the fact that the EAEU states have free trade agreement with Vietnam, managed to receive share for rice from Vietnam and with the consumer volume which was consumed by Armenia, in other words, we have tried to neutralize the increase of customs duty of that rice and expect that no price increase will take place.
In this second half Armenia has sent 4 issues to the EAEU in order to receive their solutions, the decision of one of these issues has already been signed, and the rest are in process. One of these issues relates to tablets, mobile phones exported to Russia”, he said.
The deputy minister added that the second issue is linked with the Republic of Belarus. The export of alcoholic drinks and tobacco from any country to Belarus is linked with certain restrictions.
As for Armenia’s 2019 activities in the EAEU, Albert Babayan said the country will continue implementing its policy.
“Armenia has adopted an active, initiating policy within the EAEU, in other words all issues or unequal conditions which face our business, are presented, and the government makes consistent efforts for these issues to be solved. Future development declaration within the EAEU was signed in December within the frames of which an action plan must be developed to outline the EAEU’s future development directions”, the deputy minister said.