ՀՀ կառավարությունը ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակից գազի սակագնի թանկացման վերաբերյալ նամակ չի ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը հերքում է մամուլում տարածված լուրերը, թե Հայաստանի կառավարությունը ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակից նամակ է ստացել, որի համաձայն հունվարի 1-ից Հայաստանին մատակարարվող գազի սակագինը 150 դոլարից դառնալու է 215 դոլար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի մամուլի խոսնակն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Ռուսական գազի գնի հետ կապված տեղեկացնում ենք հետևյալը.
Այս պահին գազի գնի առնչությամբ որոշում չկա և չկա որևէ ամրագրված սակագին:
ՀՀ կառավարությունը ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակի կողմից նամակ չի ստացել, նման նամակ գոյություն չունի: ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակը և ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանն ունեցել են հեռախոսազրույց, որի ժամանակ քննարկվել է բանակցությունների ընթացքի ձևաչափը և հետագա փուլերը: Այս հարցի վերաբերյալ մեր ռուս գործընկերների հետ ընթանում են բանակցություններ փոխվստահության և փոխըմբռնման միջավայրում, որտեղ վերջնագրեր չեն եղել և չեն կարող լինել»,- գրել է Վահան Հունանյանը:
Մամուլում տեղեկություններ են տարածվել, թե ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակից նամակ է ստացել, որում նշված է, որ ռուսական գազը սահմանին լինելու է 215 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց, և դա քննարկման ենթակա չէ:

Government denies receiving letter on gas price from Russia’s Deputy PM
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. Caretaker Deputy PM Tigran Avinyan’s spokesperson Vahan Hunanyan has denied media reports alleging that the government has received a letter from Russia’s Deputy PM Dmitry Kozak who said that the gas price will become 215 dollars from the current 150.
In a statement, Hunanyan said that currently there is no decision on the gas tariff.
“The Armenian government has not received a letter from Russian Deputy PM Dmitry Kozak, no such letter exists,” he said on Facebook.
He said that Kozak and Avinyan have held a phone conversation and discussed the format of the talks and further steps.
“Talks over this issue are proceeding in an atmosphere of mutual trust and mutual understanding with our Russian partners, where no ultimatums have happened and can’t happen,” Hunanyans aid.
Media reports alleged that Kozak sent a letter to Avinyan and said that the gas price supplied from Russia to Armenia will be 215 dollars (for 1000 c.m.), and that it is not subject to discussion.