«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» գլխավորում է այս տարվա խոշոր հարկատուների ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա առաջին 9 ամիսների խոշոր հարկատուներն են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», «Գազպրոմ Արմենիան» և «Գրանդ Տոբակոն»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին տեղեկացնում է ՊԵԿ-ը:
Խոշոր հարկատուների ցանկը գլխավորող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին պետական բյուջե է վճարել 32 մլրդ 797 մլն 521.8 հազար դրամ, երկրորդ խոշոր հարկատուն՝ «Գազպրոմ Արմենիան» վճարել է 30 մլրդ 371 մլն 579 հազար դրամ, իսկ երրորդ խոշոր հարկատուն՝ «Գրանդ Տոբակոն»՝ 27 մլրդ 695 մլն 959.4 հազար դրամ:
Իսկ այս տարվա առաջին ինն ամիսների չորրորդ խոշոր հարկատու է համարվել «Ալեքս հոլդինգը»՝ պետական բյուջե վճարելով 13 մլրդ 966 մլն 8 հազար դրամ: Հինգերորդ տեղում է «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշնը», որը վճարել է 13 մլրդ 175 մլն 854 հազար դրամ:
«Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը» պետբյուջե է վճարել 5 մլրդ 513 մլն 836 հազար դրամ՝ դառնալով՝ 16-րդ խոշոր հարկատուն:
1000-րդ խոշոր հարկատուն է «Գերատեսչական շենքերի պահպանման և շահագործման» ՓԲԸ-ն, որը պետբյուջե է վճարել 98 մլն 57 հազար դրամ:

Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC leads the list of major taxpayers
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC, Gazprom Armenia and Grand Tobacco are the major taxpayers of the first 9 months of 2018, the State Revenue Committee said, reports Armenpress.
The list of major taxpayers is led by Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC, which paid 32 billion 797 million 521.8 thousand drams to the state budget in January-September, the second one is Gazprom Armenia CJSC – 30 billion 371 million 579 thousand AMD, and the third major taxpayer is Grand Tobacco – 27 billion 695 million 959.4 thousand AMD.
The fourth major taxpayer is Alex Holding which paid 13 billion 966 million 8 thousand drams to the state budget. Then comes SPS Oil Corporation with 13 billion 175 million 854 thousand AMD tax payment.