«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» գլխավորում է այս տարվա խոշոր հարկատուների ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա առաջին 9 ամիսների խոշոր հարկատուներն են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», «Գազպրոմ Արմենիան» և «Գրանդ Տոբակոն»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին տեղեկացնում է ՊԵԿ-ը:
Խոշոր հարկատուների ցանկը գլխավորող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին պետական բյուջե է վճարել 32 մլրդ 797 մլն 521.8 հազար դրամ, երկրորդ խոշոր հարկատուն՝ «Գազպրոմ Արմենիան» վճարել է 30 մլրդ 371 մլն 579 հազար դրամ, իսկ երրորդ խոշոր հարկատուն՝ «Գրանդ Տոբակոն»՝ 27 մլրդ 695 մլն 959.4 հազար դրամ:
Իսկ այս տարվա առաջին ինն ամիսների չորրորդ խոշոր հարկատու է համարվել «Ալեքս հոլդինգը»՝ պետական բյուջե վճարելով 13 մլրդ 966 մլն 8 հազար դրամ: Հինգերորդ տեղում է «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշնը», որը վճարել է 13 մլրդ 175 մլն 854 հազար դրամ:
«Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը» պետբյուջե է վճարել 5 մլրդ 513 մլն 836 հազար դրամ՝ դառնալով՝ 16-րդ խոշոր հարկատուն:
1000-րդ խոշոր հարկատուն է «Գերատեսչական շենքերի պահպանման և շահագործման» ՓԲԸ-ն, որը պետբյուջե է վճարել 98 մլն 57 հազար դրամ:

Список крупных налогоплательщиков Армении возглавил Зангезурский медно- молибденовый комбинат
Список крупных налогоплательщиков Армении возглавили Зангезурский медно-молибденовый комбинат, «Газпром Армения», «Гранд Тобако».
Комитет государственных доходов Армении опубликовал список 1000 крупных налогоплательщиков третьего квартала 2018 года, согласно которому за первые 9 месяцев они заплатили в бюджет страны 672 млрд 132 млн 118 тыс. драмов.
Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью КГД Армении. Упомянутый список возглавил Зангезурский медно-молибденовый комбинат, который выплатил в госбюджет 32 млрд 797 млн 521 тыс. драмов налогов и пошлин. На второй строчке «Газпром Армения», выплатившая  30 млрд 371 млн 579 тыс. драмов налога. Примечательно то, что за последнее десятилетие именно эта компания стабильно возглавляла список крупных налогоплательщиков страны, однако в этом году она уступила свое место. На третьей строчке расположилась компания «Гранд Тобако» с 27 млрд 695 млн 959 тыс. драмами налогов.
Далее идут «Алекс Холдинг» известного предпринимателя Самвела Алексаняна (выплачены налоги на сумму в 13 млрд 966 млн 8 тыс. драмов) и компания «СИ ПИ Эс Ойл Корпорейшн», занимающаяся импортом бензина (выплачен налог на сумму в 13 млрд 175 млн 854 тыс. драмов).