ԵԱՀԿ ԽՎ-ն դիտորդական խումբ կուղարկի Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններիին հետևելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի 40 անդամ այս շաբաթ կժամանեն Երևան՝ Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման նպատակով:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից:
ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության ղեկավար Պետեր Օսուսկիի (Սլովակիա) և ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Նահիմա Լանջրիի (Բելգիա) գլխավորությամբ դիտորդները, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ ԽՎ 19 երկիր, Երևանում մի շարք հանդիպումներ, ինչպես նաև ճեպազրույցներ կունենան:
«Չեմ կարող չընդգծել, թե երկրի համար ինչ կարևորություն ունի ժողովրդի վստահությունը վայելող ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումը: Որպես դիտորդները՝ մեր նպատակն է հասկանալ, թե արդյոք ընտրություններն իրականացվում են՝ համաձայն Հայաստանի ժողովրդավարական հանձնառությունների»,- ասել է Օսուսկին:
ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդները կհետևեն ընտրությունների ընթացքին ողջ երկրի տարածքով՝ միանալով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ, ԵԽԽՎ և Եվրախորհրդարանի դիտորդներին:
1995 թվականից ի վեր սա 11-րդ անգամն է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն դիտորդական առաքելություն է ուղարկում Հայաստան:
Դեկտեմբերի 10-ին Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ նրանք կներկայացնեն ընտրությունների դիտարկման նախնական արդյունքները:

ПА ОБСЕ направит в Армению наблюдательскую миссию
На этой неделе 40 членов Парламентской ассамблеи ОБСЕ приедет в Ереван в рамках наблюдательской миссии на внеочередных парламентских выборах в Армении. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе ОБСЕ.
Глава краткосрочной миссии ОБСЕ Петер Осусский (Словакия) и глава делегации ПА ОБСЕ Нахима Ланджри (Бельгия) вместе с членами миссии из 19 стран ПА ОБСЕ проведут ряд встреч в Ереване и брифинги.
«Я не могу не сказать, насколько важны демократические выборы для страны. Наша цель как наблюдателей заключается в том, чтобы понять, проводятся ли выборы в соответствии с демократическими обязательствами Армении», - сказал Осусский.
Наблюдатели ПА ОБСЕ вместе с наблюдателями БДИПЧ/ОБСЕ/, ПАСЕ и Европарламента будут наблюдать за выборами по всей стране.
С 1995 года это уже в 11 раз, когда ПА ОБСЕ направляет в Армению миссию наблюдателей.
На пресс-конференции в Ереване 10 декабря они представят предварительные результаты наблюдения за выборами.