ՀՀ զինված ուժերը Նախիջևանի հատվածում շարունակում են տիրապետել ռազմավարական նախաձեռնությանը. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ զինված ուժերը Նախիջևանի հատվածում շարունակում են տիրապետել
ռազմավարական նախաձեռնությանը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զինված ուժերը հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում շարունակում են տիրապետել ռազմավարական նախաձեռնությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Արարատ քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դուք տեղյակ եք, որ իմ՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո, Ադրբեջանը շատ արագ հայտարարեց Նախիջևանում 11 հազար հեկտար տարածք գրավելու մասին: Ցավալիորեն Հայաստանում եղան ուժեր, ովքեր գիտակցաբար կամ անգիտակցաբար սկսեցին տուրք տալ այդ ապատեղեկատվությանը: Ես հույս ունեմ, որ դուք հենց սկզբից եք իմացել, որ դա կատարյալ անհեթեթություն է, և ՀՀ զինված ուժերը ինչպես նախկինում վստահորեն պաշտպանել են մեր սահմանները և մեր անվտանգությունը, այնպես էլ հիմա վստահորեն պաշտպանում են մեր սահմաններն ու անվտանգությունը: Իհարկե, նրանք, ովքեր եղել են սահմանին և առաջնագծում և տեղյակ են այդ դիրքային նրբություններին, գիտեն, որ դիրքերը սեզոնային և այլ որոշակի փոփոխությունների են ենթարկվում: Ըստ էության, կարող ենք արձանագրել հետևյալը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը ինչպես ամբողջությամբ տիրապետում էին ռազմավարական նախաձեռնությանը, այնպես էլ ամբողջությամբ տիրապետում են ռազմավարական նախաձեռնությանը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա մանրամասնեց, որ դրանում համոզվելու համար 15 օր առաջ եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում և անձամբ տեղում ծանոթացել է իրավիճակին: «Ես կոչ եմ անում, առաջարկում եմ, որ մենք բարձր ծափահարենք մեր զինվորներին, ովքեր հիմա կանգնած են սահմանին: Ծափահարություններ մեր զինվորներին, մեր զինված ուժերին, մեր սպաներին ու գեներալներին»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը, հայ ժողովուրդը Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում գիտակցում են, որ զինվորների ծառայության պայմաններն առաջիկայում էականորեն պետք է բարելավվեն՝ սկսած սննդամթերքից, շարունակած հագուստով և վերջացրած սպառազինությամբ: «Եվ մենք այսօր շատ հստակ գնում ենք այդ ուղղությամբ: Դա բավականին լուրջ աշխատանք է»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: Вооруженные силы Армении продолжают владеть стратегической инициативой на участке Нахичевани
Никол Пашинян: Вооруженные силы Армении продолжают владеть стратегической
инициативой на участке Нахичевани
Вооруженные силы Армении на участке Нахичевани армяно-азербайджанской границы продолжают владеть стратегической инициативой. Как сообщает «Арменпресс», об этом, в рамках предвыборной агиткампании, сообщил жителям города Арарат исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
“Вы знаете, что после того, как я был избран премьер-министром, Азербайджан очень скоро заявил о захвате 11 тысяч гектаров возле Нахичевана. К сожалению, в Армении нашлись силы, которые сознательно или несознательно повелись на эту дезинформацию. Я надеюсь, что вы изначально знали, что это полнейший абсурд, и что наши Вооруженные силы, как прежде надежно охраняли наши границы и нашу безопасность, так и сейчас. Конечно, те, кто были на границе и на передовой и владеют позиционными тонкостями, знают, что позиции подвергаются определенным сезонным изменениям. По сути, мы можем сказать следующее: как Вооруженные силы Республики Армения владели стратегической инициативой, так и сейчас полностью владеют стратегической инициативой”, - сказал Пашинян.
Он сообщил, что для того, чтобы убедиться в этом, он 15 дней назад побывал на участке Нахичевани армяно-азербайджанской границы и лично ознакомился с обстановкой. “Я призываю к аплодисментам в адрес наших солдат, которые стоят сейчас на границе. Аплодисменты нашим солдатам, нашим Вооруженным силам, нашим офицерам и генералам”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Никол Пашинян сообщил также, что правительство Армении, армянский народ в Армении, Арцахе и Диаспоре сознает, что условия службы солдат должны в ближайшее время быть улучшены – начиная с продуктов питания до обмундирования и вооружения.
“И мы сегодня очень четко идем в этом направлении. Это очень серьезная работа”, - отметил исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.