ՀՀ զինված ուժերը Նախիջևանի հատվածում շարունակում են տիրապետել ռազմավարական նախաձեռնությանը. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ զինված ուժերը Նախիջևանի հատվածում շարունակում են տիրապետել
ռազմավարական նախաձեռնությանը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զինված ուժերը հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում շարունակում են տիրապետել ռազմավարական նախաձեռնությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Արարատ քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դուք տեղյակ եք, որ իմ՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո, Ադրբեջանը շատ արագ հայտարարեց Նախիջևանում 11 հազար հեկտար տարածք գրավելու մասին: Ցավալիորեն Հայաստանում եղան ուժեր, ովքեր գիտակցաբար կամ անգիտակցաբար սկսեցին տուրք տալ այդ ապատեղեկատվությանը: Ես հույս ունեմ, որ դուք հենց սկզբից եք իմացել, որ դա կատարյալ անհեթեթություն է, և ՀՀ զինված ուժերը ինչպես նախկինում վստահորեն պաշտպանել են մեր սահմանները և մեր անվտանգությունը, այնպես էլ հիմա վստահորեն պաշտպանում են մեր սահմաններն ու անվտանգությունը: Իհարկե, նրանք, ովքեր եղել են սահմանին և առաջնագծում և տեղյակ են այդ դիրքային նրբություններին, գիտեն, որ դիրքերը սեզոնային և այլ որոշակի փոփոխությունների են ենթարկվում: Ըստ էության, կարող ենք արձանագրել հետևյալը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը ինչպես ամբողջությամբ տիրապետում էին ռազմավարական նախաձեռնությանը, այնպես էլ ամբողջությամբ տիրապետում են ռազմավարական նախաձեռնությանը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա մանրամասնեց, որ դրանում համոզվելու համար 15 օր առաջ եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում և անձամբ տեղում ծանոթացել է իրավիճակին: «Ես կոչ եմ անում, առաջարկում եմ, որ մենք բարձր ծափահարենք մեր զինվորներին, ովքեր հիմա կանգնած են սահմանին: Ծափահարություններ մեր զինվորներին, մեր զինված ուժերին, մեր սպաներին ու գեներալներին»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը, հայ ժողովուրդը Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում գիտակցում են, որ զինվորների ծառայության պայմաններն առաջիկայում էականորեն պետք է բարելավվեն՝ սկսած սննդամթերքից, շարունակած հագուստով և վերջացրած սպառազինությամբ: «Եվ մենք այսօր շատ հստակ գնում ենք այդ ուղղությամբ: Դա բավականին լուրջ աշխատանք է»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenian Armed Forces remain in control of strategic initiative at Nakhijevan border section, says Pashinyan
Armenian Armed Forces remain in control of strategic initiative at Nakhijevan border section,
says Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. The Armenian Armed Forces continue controlling the strategic initiative at the Nakhijevan section of the Armenian-Azerbaijani border, caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said during a campaigning event in Ararat.
“As you know, after I was elected prime minister, Azerbaijan very quickly announced that it has captured 11 thousand hectares of area in Nakhijevan. Regrettably, there were forces in Armenia what consciously or unconsciously began to [accept] this disinformation. I hope that you knew from the very beginning that this is total absurd and that the Armenian Armed Forces are confidently defending our borders and security now, just like they’ve confidently defended our borders and security in the past. Certainly, those who have been at the border and the frontline and are aware of these positional nuances know that the positions are subjected to seasonal and other kinds of changes. Basically, we can say for the record the following – the Armed Forces of the Republic of Armenia are in full control of the strategic initiative, like they’ve been in full control of the strategic initiative in the past,” Pashinyan said.
He said that two weeks ago he visited the Nakhijevan border section to be convinced in this and has personally viewed the situation on location. “I am calling on you, I am proposing us to applaud our soldiers who are now standing at the border. Applaud to our soldiers, our armed forces, our officers and generals,” Pashinyan said.
He said that the government of Armenia, the Armenian people in Armenia, in Artsakh and the Diaspora, realize that the service conditions of soldiers must soon be significantly improves, starting from the diet, up to clothing and arsenal. “And today we are very clearly going in this direction. This is a rather serious work,” Pashinyan said.