Արմեն Սարգսյանն ընդունել է միջազգային կլոր սեղան-քննարկման կազմակերպիչներին ու մի խումբ մասնակիցների
Արմեն Սարգսյանն ընդունել է միջազգային կլոր սեղան-քննարկման կազմակերպիչներին
ու մի խումբ մասնակիցների
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է նոյեմբերի 26-27-ը Երևանում անցկացվող «2018. բեկումնային տարի Հարավային Կովկասի համար» խորագրով միջազգային կլոր սեղան-քննարկման կազմակերպիչներին ու մի խումբ մասնակիցների: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, «Կովկասագետների գիտական ընկերության» և «Դիալոգ» մոսկովյան կազմակերպության նախաձեռնած գիտաժողովի նպատակն է տարածաշրջանային խնդիրների քննարկումը, առկա և հնարավոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների գնահատումը։
Հանրապետության նախագահը կարևորել է Ռուսաստանի և Հայաստանի գիտահետազոտական ու վերլուծական կենտրոնների միջև սերտ փոխգործակցությունը, քաղաքագետ-վերլուծաբանների ու փորձագետների աշխատանքը։
Հյուրերը նախագահին են ներկայացրել միջոցառման նպատակները, նշել, որ ցանկանում են ավելի լավ հասկանալ Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները՝ դրանց մասին ավելի օբյեկտիվ պատկերացում կազմելու համար։
Նախագահ Սարգսյանը երկրի համար շատ էական է համարել կայունությունն ու կանխատեսելիությունը. «Դա կարևորագույն գործոն է, և ես՝ որպես Հանրապետության նախագահ, կանեմ առավելագույնը այդ կայունությունն ապահովելու համար»,-ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ ընդհանրապես քննարկումները, վերլուծությունները հնարավորություն են տալիս գեներացնել նոր գաղափարներ՝ ուրվագծել անելիքները, հասկանալ՝ ուր ենք գնում, ինչ նպատակներ ենք հետապնդում, ինչպիսին են լինելու մեր փոխհարաբերություններն աշխարհի հետ:

President Sarkissian receives organizers and group of participants of international round-table discussion
President Sarkissian receives organizers and group of participants of international round-table
discussion
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian today received the organizers and a group of participants of an international round-table discussion titled “2018: Turning year for South Caucasus” which is being held in Yerevan from November 26 to 27, the Presidential Office told Armenpress.
The conference aims at discussing the regional issues, assessing the current and possible threats and challenges.
The Armenian President attached importance to the close cooperation between the Russian and Armenian scientific-research and analytical centers, as well as activities of political scientists-analysts and experts.
The guests introduced the President on the goals of the event and stated that they want to better understand the ongoing processes in Armenia aimed at having more objective knowledge on them.
President Sarkissian considered stability and predictability vital for the country. “It’s a key factor, and I as the President of Armenia, will do the utmost to ensure that stability”, Armen Sarkissian said.
The President said the discussions, analysis in general enable to generate new ideas, outline the actions, understand where we move on, what goals we pursue and how are going to be our mutual relations with the world.