ԱԺ-ն խորացրել է համագործակցությունը քաղհասարակության հետ, աննախադեպ պայմաններ է ստեղծել ԶԼՄ-ների համար. Արա Սաղաթելյան
ԱԺ-ն խորացրել է համագործակցությունը քաղհասարակության հետ, աննախադեպ
պայմաններ է ստեղծել ԶԼՄ-ների համար. Արա Սաղաթելյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով Երեւանում ընթացող «ԶԼՄ-ների եւ քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունը  ֆինանսական վերահսկողության հարցերի շուրջ» թեմայով միջազգային կոնֆերանսում, որը կազմակերպել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄԸՀ-GIZ) հայաստանյան գրասենյակը՝ Վեսթմինսթերյան հիմնադրամի (WFD) օժանդակությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Արա Սաղաթելյանը փաստել է, որ Հայաստանում կիսանախագահականից խորհրդարանական համակարգի անցման արդյունքում խորհրդարանի դերի  բարձրացմանը զուգընթաց Ազգային ժողովի գործունեության մեջ ԶԼՄ-ների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պատշաճ եւ ավելի ակտիվ ներգրավվածության հետ կապված խնդիրները առավել քան արդիական են:
«Կառավարման խորհրդարանական համակարգի ներդրման արդյունքում մեծացել է Ազգային ժողովի դերը որոշումների կայացման գործընթացում, ինչպես նաեւ ավելացել է պատասխանատվության բեռը՝ արտաքին եւ ներքին քաղաքական օրակարգերի ձեւավորման ու նոր մարտահրավերների դիմակայման հարցում: Բնականաբար, խորհրդարանի գործունեության արդյունավետությունն այս ադապտացիոն փուլում   ուղղակիորեն պայմանավորված է լրատվամիջոցների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ արդյունավետ փոխգործակցությամբ՝ համագործակցությունից մինչեւ տրամագծորեն հակառակ տեսակետների արտահայտում եւ հիմնավորում բոլոր այն իրավիճակներում, որտեղ առանցքային է հանրային շահը»,-ասել է Արա Սաղաթելյանը:
Ըստ ՀՀ ԱԺ գլխավոր քարտուղարի՝ ակնառու է, որ Հայաստանի խորհրդարանի աշխատանքներում քաղհասարակության ինստիտուտի ներգրավվածությունն աճում է:
«Փոխգործակցության սերտացման մասին է վկայում վիճակագրությունը, ըստ որի՝ այս տարի նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի խորհրդարանում կտրուկ աճել է հանրային լսումների թիվը,  միաժամանակ շարունակվում է հասարակական կազմակերպությունների ակտիվ համագործակցությունը ԱԺ ոլորտային հանձնաժողովների հետ: Ազգային ժողովում հստակ գիտակցում են ինստիտուցիոնալ գործակցման կարեւորությունը, քանի որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն ու մամուլը բարձրացնում են խնդիրներ, որոնց լուծումն անհրաժեշտ է պետության բնականոն գործունեության եւ անհատի, հասարակության ու պետության շահերի հավասարակշռության ապահովման համար: Մամուլն ու քաղհասարակությունը եւս մեկ կարեւոր գործառույթ են իրականացնում.  արձանագրում են՝ ընդունված օրենքներն ինչ ազդեցություն են ունենում հանրային կյանքում եւ հետադարձ կապ են ապահովում»,-ասել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը:
Արա Սաղաթելյանը նշել է, որ լրատվամիջոցների հետ համագործակցության հարցում աշխատակազմի սկզբունքը հետեւյալն է՝ «Մի հարցրու, թե ինչ են արել լրատվամիջոցները քեզ համար, այլ հարցրու՝ ինչ ես արել դու նրանց համար»:
«Այս տարի խորհրդանում ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար մամուլի օթյակի հարակից տարածքներում հատուկ միջավայրեր են ձեւավորվել, բացի այդ՝ ժամանակակից տեխնիկայով ու սարքավորումներով հագեցած մամուլի ակումբ է ստեղծվել, որտեղ մեր լրագրողները կարող են աշխատել, հանգստանալ, անցկացնել քննարկումներ եւ դասընթացներ՝ ոչ ֆորմալ միջավայրում: Մի խոսքով՝ ստեղծվել են պայմաններ, որոնք երբեւէ չեն եղել: Խորհրդարանի տարածքում լրագրողների աշխատանքի տեխնիկական պայմանների ապահովման եւ ԱԺ մամուլի ծառայության ստորաբաժանումների արդիականացման համար 2017թ.-ին ԱԺ խնայողությունների հաշվին 8 մլն 500 հազար դրամ է ծախսվել, իսկ 2018թ.-ին՝ 12 մլն դրամ: Այդ գումարներն օգտագործվել են լրագրողների համար նախատեսված մամուլի ակումբի շինարարական աշխատանքների իրականացման, տեխնիկական վերազինման համար: Առաջիկայում դարձյալ խնայողությունների հաշվին նախատեսում ենք եւս 19 մլն դրամ հատկացնել՝ մամուլի ծառայության համար նոր տեխնիկայի ձեռքբերման համար»,-ասել է Սաղաթելյանը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը հիշեցրել է, որ հանրային միջոցների կառավարման եւ դրանց ծախսերի վերահսկման հիմնական սկզբունքներից մեկը վերահսկողություն իրականացնող կառույցների ոչ միայն լավ աշխատանքն է, այլեւ այդ լավ աշխատանքի մասին պատշաճ հանրային իրազեկումն է, իսկ հանրությանը տեղեկացնելու եւ պրոցեսներում ներգրավվելու լավագույն մեխանիզմը թափանցիկությունն ու ակտիվ համագործակցությունն Է ԶԼՄ-ների ու քաղաքացիական հասարակության հետ:
«Վերջերս ես Ուկրաինայում մասնակցում էի Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերում բարեփոխումների մարտահրավերների եւ վերլուծական կենտրոնների աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ GIZ-ի կոնֆերանսին, որտեղ հանդիպեցի ավագ գործընկերոջս՝ հաղորդակցման տեսության առաջատար ուկրաինացի փորձագետի հետ:  Ինչպես նա նշեց շատ բան է փոխվել սոցիալական գիտակցության եւ վարքի կառավարման ոլորտում, բայց մի բան մնում է անփոփոխ՝ եթե ուզում ես փոխել իրականությունը, նախ պետք է փոխես դրա մասնակիցների մտածողությունը: Նման միջոցառումները, իմ կարծիքով, ուղղված են մտածողության մոդեռնիզացմանն ու թարմացմանը, նոր գիտելիքների ձեռքբերմանը, դրանց կարեւորության գիտակցմանը, փորձի փոխանակմանը եւ գործնական կիրառությանը: Վստահ եմ, որ այստեղ լավագույն փորձի փոխանակումը կհանգեցնի խորհրդարանների գործունեության ակտիվացմանը՝ մեդիաների եւ քաղհասարակության  հետ»,-նշել է Արա Սաղաթելյանը:
Ամփոփելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին Հայաստանում հանրային ֆինանսների վերահսկողության  զարգացմանն ուղղված ջանքերի համար՝ արդյունավետ աշխատանք մաղթելով ի բարօրություն մեր երկրների խորհրդարանների եւ հասարակությունների:

НС Армении углубило сотрудничество с гражданским обществом, создало беспрецедентные условия для СМИ: Ара Сагателян
НС Армении углубило сотрудничество с гражданским обществом, создало
беспрецедентные условия для СМИ: Ара Сагателян
Генеральный секретарь-руководитель Аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателян выступил с приветственной речью на проходящей в Ереване международной конференции “Вовлеченность СМИ и граждан в процесс контроля финансовых вопросов”, организованной армянским офисом “Германского общества международного сотрудничества” при содействии “Вестминстерского фонда демократии” (Westminster Foundation for Democracy – WFD).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, в своем выступлении А. Сагателян, в частности, отметил:
Дорогие коллеги, дамы и господа!
Позвольте поприветствовать вас в Ереване и поблагодарить как организаторов, «Германское  общество международного сотрудничества» ( GIZ) и «Вестминстерский фонд демократии» (Westminster Foundation for Democracy – WFD), так  и гостей за участие в этом мероприятии.
Вопросы вовлеченности медиа и представителей гражданского общества в парламентскую деятельность на сегодня для Армении более чем актуальны, поскольку, как вам известно, в 2018 году наша страна осуществила переход от полупрезидентской системы правления к парламентской форме и в настоящее время находится в стадии адаптации к новой модели. Это предполагает переоценку роли парламента в процессе принятия решений, формирования внутриполитической повестки, а также повышение уровня готовности противостоять новым вызовам.
В то же самое время переход к парламентской системе привел к увеличению ответственности действующего Национального Собрания.
И, естественно, результативность деятельности парламента сегодня, как никогда ранее, напрямую зависит от эффективности взаимодействия с медиа и гражданским обществом. Взаимодействия  в самом широком смысле – от сотрудничества до выражения диаметрально противоположных позиций во всех ситуациях, где превалирует общественный интерес.
Очевидно, что за последнее время степень вовлеченности институтов гражданского общества в работу парламента выросла, о чем можно судить по статистике проведения тех же общественных слушаний: в 2017 их было проведено всего лишь 7, в то время как в 2018м – уже 11. Это не говоря о постоянном сотрудничестве неправительственных организаций (НПО) с профильными комиссиями парламента РА.
В Национальном Собрании Армении четко осознают важность институционального взаимодействия, поскольку представители гражданского общества и СМИ озвучивают проблемы, решение которых необходимо для нормального функционирования государства – при соблюдении баланса интересов личности, общества и государства. Они также фиксируют то, как применение принятых законов отражается на жизни общества, что обеспечивает обратную связь и коммуникации.
Что касается взаимоотношений с медиа, то администрация парламента придерживается следующего принципа: «Не спрашивай, что СМИ сделали для тебя, а задай себе вопрос – а что ты сам сделал для них?».
С целью обеспечения вовлеченности медиа в процессы информирования общественности в парламенте Армении создаются дополнительные условия для – не побоюсь этого слова – комфорта работы журналистов.
Того, что создано на сегодня, никогда прежде не существовало. Это и зонированный этаж для журналистов по соседству с ложей прессы, и специальный клуб для представителей медиа, где в неформальной обстановке можно работать, отдыхать, проводить круглые столы и тренинги.
Естественно, что полноценное и своевременное информирование общественности о парламентских событиях, также является необходимым условием вовлечения гражданского общества и медиа в процессы, связанные с законотворческой, представительской и контрольной функциями Национального Собрания. Поэтому мы уделяем особое внимание в том числе обновлению технической базы пресс-службы парламента.
Соответственно, на обеспечение технических условий для работы журналистов на территории парламента и подразделений пресс-службы в 2017 году затрачено за счет сэкономленных средств 8 миллионов 500 тысяч драмов, а в 2018-м – свыше 12 миллионов драмов – на строительно- ремонтные работы в пресс-центре и клубе для журналистов, 6 миллионов – на оборудование для пресс-центра и клуба и 19 миллионов за счет сэкономленных средств планируется потратить на приобретение новой техники для пресс-службы.
Совсем недавно я был с визитом в Украине, где принял участие в конференции, организованной GIZ, на тему реформ администраций парламентов и работе парламентских аналитических центров. На полях форума я встречался с коллегой, представителем старшего поколения, ведущим украинским специалистом по теории коммуникации.
Как он отметил, многое изменилось в сфере управления общественным сознанием и поведением, но одно остается неизменным: если хочешь поменять реальность, сперва надо добиться ментальных перемен, образно говоря, «изменить мозги».
Полагаю, мероприятия, сродни сегодняшнему, как раз и нацелены на «апдейт мозгов» – приобретение новых знаний, укрепление осознания необходимости их освоения, обмен опытом и применение полученных навыков на практике. И я уверен, что обмен передовыми практиками здесь приведет к активизации собственно внутрипарламентской деятельности.
Возвращаясь непосредственно к теме сегодняшней конференции, напомню: один из основных принципов в вопросах управления общественными финансами и реализации контроля за их расходованием состоит в том, что не только осуществляющие упомянутый надзор структуры должны работать хорошо, но и общественность должна быть в курсе их хорошей работы.
А лучший механизм информирования и вовлечения общественности –  это открытость и активное сотрудничество с институтами медиа и гражданского общества.
Еще раз хочу поблагодарить наших партнеров в первую очередь за те усилия, которые они уже в течение долгого  времени прилагают для активизации контроля в сфере общественных финансов Армении, а также выразить признательность за организацию данного мероприятия, которое, уверен, создаст для участников возможность ознакомления с передовой практикой сотрудничества с медиа и гражданским обществом.