«Գազպրոմ Արմենիա»-ն ՊԵԿ-ին մեղադրում է իրենց բարի համբավն արատավորելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ« ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն անհիմն է համարում իրենց ընկերությունում չարաշահումների հայտնաբերման մասին Պետական եկամուտների կոմիտեի հայտարարությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 15 հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ընկերության գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը:
ՊԵԿ հայտարարությունում համեմատական է տարված ընկերության ձմեռվա և ամառվա կորուստների վերաբերյալ, ինչն էլ ընկերության գլխավոր տնօրենը կոռեկտ չի համարում:
«Ձմռան ամիսներին կորուստներն անհամեմատ բարձր են, քան ամռան ամիսներին, և դա այդպես է ոչ միայն 2018 թվականի համար: Կոռեկտ չէ նման համեմատականներ տանելը: Ձմռանը լրացուցիչ կորուստներ են առաջանում, և կախված նրանից` ցրտաշունչ է ձմեռը, թե ոչ, կորուստների չափերը տարբեր են, ինչը նորմալ է»,- ասաց Թադևոսյանը:
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենը նշեց, որ իրենք հանդիսանում են խոշոր հարկատուներից մեկը, և բազմիցս ՊԵԿ-ի կողմից արժանացել են «Օրինապահ հարկ վճարողի» հավաստագրերի:
«Մեր ընկերությունը նույն ՊԵԿ-ի կողմից բազմիցս արժանացել է «Օրինապահ հարկ վճարողի» հավաստագրի: Վերջին հավաստագիրը ստացել ենք այս տարվա սեպտեմբերին»,- նշեց Թադևոսյանը:
Հրանտ Թադևոսյանի խոսքով` ՊԵԿ-ի հրապարակումը վտանգել է ռուսական խոշոր բանկից վարկ վերցնելու գործընթացը ու արատավորել իրենց բարի համբավը:
«2016 թվականին «Գազպրոմ»-ի 254 մլն դոլարի վարկերը 2018 թվականի ավարտին հասցվել են 128 մլնի, իսկ այս օրերին պետք է պայմանագիր կնքեինք խոշոր ռուսական բանկի հետ՝ 6,5 տոկոսով` մոտ 150 մլն դոլարի վարկ վերցնելու պայմանով։ Ակնկալում էինք տնտեսել տարեկան 2-4 մլն դոլար, սակայն ՊԵԿ հայտարարությունից հետո, որը նաև տարածվել է ռուսական մամուլում, մենք ստացանք լուրջ անհանգստություն, ահազանգ այդ բանկից, որի հետ ավարտում էինք բանակցությունները: Գործարքի իրականացումը դրվում է լուրջ կասկածի տակ», - ընդգծեց Թադևոսյանը։
Պետական եկամուտների կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ ՊԵԿ խոշոր ու միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության աշխատակիցների կողմից ընկերությունում իրականացված հարկային համալիր ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն 2016 և 2017 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված ԱԱՀ-ի և շահութահարկի հաշվարկներում ներառել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, ինչի արդյունքում մի քանի միլիարդ դրամի չափով պակաս է հաշվարկել հարկային պարտավորությունները:
ՊԵԿ քննչական վարչությունում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի թույլ տված չարաշահումների հետևանքով պետությանը պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու, ինչպես նաև բնական գազի սպառման ոլորտում կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու ուղղությամբ:

Gazprom Armenia CEO Hrant Tadevosyan delivered a press conference today, a day after the SRC announced it has launched criminal proceedings into major tax evasion in the company.
The SRC statement makes a comparative about the company’s winter and summer losses, which the CEO finds inappropriate.
“The losses in winter are incomparably higher than in summer, and this is not only for 2018. Making this kind of comparatives is inappropriate. Additional losses occur in winter, and the losses differ depending on the given winter’s [weather], which is normal,” Tadevosyan said.
He mentioned that Gazprom Armenia is one of the largest taxpayers in the country and it has numerously been awarded certificates by the SRC for good conduct.
“We were awarded the last certificate as recently as this September,” he said.
Tadevosyan says the SRC’s announcement has jeopardized the loan process from the major Russian bank and has defamed the company.
“2016’s 254 million dollar loans of Gazprom were brought to 128 million in the end of 2018, while during these days we were to sign a contract with a major Russian bank, for 6,5%, for taking a 150 million dollar credit. We were planning to save an annual of 2-4 million dollars, but after the SRC’s announcement, which was also distributed in the Russian press, we received serious concerns and alarms from this bank, with which we were completing negotiations. The completion of the transaction is under serious jeopardy,” he said.
During planned inspections at Gazprom Armenia, certain circumstances have been discovered that require a criminal-legal assessment, State Revenue Committee (SRC) President David Ananyan told reporters earlier today, referring to the criminal investigation into the finances of Gazprom Armenia.
“In Gazprom Armenia, shall we say, planned inspections were carried out,” he said, adding that the SRC had published a list of taxpayers subject to inspections based on risk assessment for the July 1, 2018 – June 30, 2019 period, and that the list includes Gazprom Armenia.
“During these inspections, the tax agents have discovered certain information that has been presented to the SRC investigative department and a report was made on carrying out further inspections. At this moment, the investigator has launched a criminal case based on this report, Ananyan said, stressing that filing a criminal case is not a conviction.
He said that investigators must take the kind of actions during the probe which they would’ve been unable to carry out during simple inspections.
The State Revenue Committee (SRC) of Armenia said November 14 it has revealed fraud at Gazprom Armenia.