ԵՄ-ն, Գերմանիան, Միացյալ Թագավորությունն ու Շվեդիան կաջակցեն ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը, Գերմանիայի Դաշնության, Միացյալ Թագավորության և Շվեդիայի կառավարությունները Հայաստանի կառավարությանը կաջակցեն դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացման գործում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս կառույցների միջև նոյեմբերի 14-ին համատեղ փաստաթուղթ ստորագրվեց:
«Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես դիմել է մի շարք միջազգային գործընկերների, և ահա նրանցից մի քանիսը համաձայնություն են հայտնել մասնակցել դեկտեմբերի 9-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը ցուցաբերվող աջակցությունը: Այս փաստաթղթով պաշտոնապես կազդարարվի Հայաստանում ընտրական գործընթացների աջակցություն ծրագրի մեկնարկը, որի նպատակն է ունենալ թափանցիկ, վստահելի, ազատ, արդար ընտրություններ դեկտեմբերի 9-ին: Վստահ եմ, որ այս բոլոր ջանքերի հիմքում ոչ միայն զուտ տեխնիկական, աշխատանքային պարտավորություններն են, այլև անկեղծ նվիրում Հայաստանում ժողովրդավար ընտրությունների աջակցման գործում: Մենք բավական երկարատև պլաններ ունենք նաև զարգացնելու ընտրական գործընթացները Հայաստանում: Եթե մենք ընտրությունների արդյունքում խորհրդարանում ունենանք մեծամասնություն, ապա հաջորդ ընտրությունները ՀՀ-ում կանցնեն նոր ընտրական օրենսգրքով»,- ասաց ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ ԵՄ-ն Հայաստանում տեղի ունեցած նախկին ընտրություններին նույնպես մասնակցել է, և այդ մասնակցությունը լինելու է շարունակական:
«Այս ջանքերը, որ նախաձեռնել է Կառավարությունն ու ՄԱԶԾ-ն, նպատակ է հետապնդում, որ վստահ լինեք, որ ձեր քվեները արդարացիորեն տեղ կհասնեն: Մի վաճառեք ձեր ձայները, կաշառքներ մի վերցրեք ու ամեն անգամ, երբ ձեզ նման առաջարկ անեն, տեղեկացրեք այդ մասին: Այս ընտրությունները թող դառնան լավագույնը ոչ միայն Հայաստանի, այլև այլ ազգերի պատմության մեջ»,- ասաց Սվիտալսկին:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերի խոսքով` սա շատ կարևոր օր կլինի Հայաստանի համար:
«Ռեկորդային ժամանակահատվածում կարողացանք անել այս ծրագիրը: Գերմանիան 700 հազար եվրո է տրամադրել՝ նույնականացման սարքավորումների ու տեսախցիկների ներդրման համար»,- նշեց նա:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիֆ Ֆարնուորթը նշեց, որ այս ընտրությունները Հայաստանի զարգացման նոր փուլի սկիզբն են ազդարարելու:
«Կարծում եմ, այն արագությունը, որ մենք՝ դոնորներս, ի գործ ենք դրել, խոսում է այն մասին, թե մենք որքան ենք կարևորում այս ծրագիրը: Այս ամենի նպատակն է, որ ընտրողները վստահ լինեն, որ իրենց քվեներն այդ օրը հաշվի կառնվեն: Ընտրությունները սկիզբն են ազդարարում, ոչ թե ավարտը Հայաստանի զարգացման նոր փուլի: Մեծ Բրիտանիան սատար է կանգնում ՀՀ կառավարությանը: Մենք կայուն ու ժողովրդավար գործընկեր ենք տեսնում ի դեմս` Հայաստանի»,- ասաց Ֆարնուորթը:
Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Մարտին Ֆրեդրիկսոնը հույս հայտնեց, որ ընտրությունները կբարձրացնեն հասարակության վստահության մակարդակը:
«Նախորդ ընտրությունների ժամանակ միջազգային դիտորդների վերջնական արդյունքը ասում էր, որ հասարակության կողմից վստահության պակաս կար: Հուսամ, որ այս տարի ընտրություններից հետո կկարողանանք հավաստել, որ հասարակության վստահությունն ավելի բարձր էր»,- նշեց Ֆրեդրիկսոնը:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփի խոսքով` իրենք մեծապես կարևորում են ժողովրդավար կառույցների հզորացումն ու ամրապնդումը Հայաստանում:
«Ուզում ենք վստահ լինել, որ կհասնենք մեր նպատակներին ու տեսնում ենք, որ բոլորն ունեն այս ցանկությունը: Սա առաջին անգամը չէ, որ մեր դոնորների կողմից օժանդակություն է ցուցաբերվել ընտրությունների հարցում: Փորձում ենք քայլ առ քայլ առաջ գնալ ու նախկին դրական փորձը էլ ավելի բարելավել: Ուզում ենք բարձրացնել ընտրողների իրազեկման մակարդակը ընտրությունների մասնակցության վերաբերյալ: Այս ընտրությունների արդյունքը ժողովրդի ձեռքում է»,- նշեց Շարփը:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ՀՀ կառավարության, Եվրոպական միության, Գերմանիայի, Միացյալ Թագավորության և Շվեդիայի կողմից` համապատասխանաբար 0.7 մլն դոլար, 1.5 մլն եվրո, 0.7 մլն եվրո, 0.5 մլն ֆունտ ստերլինգ և 1.5 մլն շվեդական կրոն դրամական օժանդակությամբ:

EU, Germany, UK and Sweden to provide support for Armenia’s early parliamentary elections
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The European Union, the German, UK and Swedish governments will provide support to Armenia for holding the upcoming early parliamentary elections, reports Armenpress.
A joint document between these structures was signed in Yerevan on November 14.
“Armenia has officially applied to several international partners, and some of them agreed to provide support for holding the December 9 early parliamentary elections. This document officially signals the launch of a program for support of electoral processes in Armenia which aims at having transparent, reliable, free and fair elections on December 9. I am confident that all these efforts are not only just technical, working commitments, but a sincere dedication to support democratic elections in Armenia. We have quite long-term plans to develop the electoral processes in Armenia. If we have a majority in the Parliament by the upcoming election results, next elections in Armenia will be held by a new Electoral Code”, acting first deputy prime minister of Armenia Ararat Mirzoyan said.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski said the EU has also taken part in the previous elections in Armenia, and this participation will continue. “The efforts initiated by the government and the UNDP aim at making you be confident that your votes will fairly reach their place. Don’t sell your votes, don’t take bribes and every time you receive such an offer, please inform. Let these elections be the best not only in Armenia’s, but also other nations’ history”, the EU Ambassador said.
German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler noted that this is going to be a very important day for Armenia. “We managed to implement this program within a record time. Germany has provided 700.000 Euros for the installation of identification devices and cameras”, he noted.
UK Ambassador to Armenia Judith Farnworth stated that these elections will signal the beginning of a new development stage for Armenia. “I think the speed we, the donors, have put speaks about the fact how we highlight this program. All these aim at making the voter be confident that their votes will be taken into account that day. The elections signal the beginning, rather than the end of the new development stage of Armenia. The UK supports the Armenian government. We see a stable and democratic partner in the person of Armenia”, she said.
Chargé d'affaires of the Swedish Embassy in Armenia Martin Fredriksson expressed hope that the elections will raise the level of public trust. “During the previous elections the final result of the international donors showed that there was a lack of public trust. I hope this year after the elections we will be able to confirm that the public trust level was higher”, Fredriksson said.
UN Resident Coordinator and UNDP Resident Representative for Armenia Shombi Sharp said they attach great importance to the strengthening of democratic structures in Armenia.
“We want to be confident that we will achieve our goals and we see this desire among everyone. This is not the first time that assistance is provided by our donors for holding elections. We are trying to move forward step by step and further improve the previous positive practice. We want to raise the awareness level of voters about the participation in elections. The outcome of these elections is in the hands of the people”, Shombi Sharp said.
The program is funded by the Armenian government (0.7 million USD), the European Union (1.5 million Euros), Germany (0.7 million Euros), UK (0.5 million pounds) and Sweden (1.5 million Swedish kronas).