Փաշինյանի և Ալիևի՝ Դուշանբեում պայմանավորվածությունից հետո սահմանին լարվածությունը բավականին նվազել է. Դավիթ Տոնոյան
Փաշինյանի և Ալիևի՝ Դուշանբեում պայմանավորվածությունից հետո սահմանին
լարվածությունը բավականին նվազել է. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Դուշանբեում պայմանավորվածությունից հետո սահմանին լարվածությունը բավականին նվազել է: Երկու կողմերի միջև կա օպերատիվ կապ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 6-ին ԱԺ-ում 2019 թ. պետական բյուջեի նախագծի  քննարկումից առաջ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը:
«Սահմանին լարվածությունը բավականին նվազել է Դուշանբեի պայմանավորվածություններից հետո: Երկու կողմերի միջև կա օպերատիվ կապ՝ հեռախոսակապ: Մեզ կամ ադրբեջանական կողմին մտահոգող դեպքերի, շարժի, գործողությունների իրականացման դեպքում ահազանգում ենք անմիջապես, որպեսզի դադարեցնեն»,-ասաց Տոնոյանն ու նշեց, որ մինչ այս պահն այդ կապը եղել է կառուցողական:
Նա նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև անմիջական կապ չկա:  Նախարարի պաշտոնակատարը վստահեցրեց, որ եթե ադրբեջանական կողմից աշխատանքներ են կատարվում, որոնք ուղղված են լինում դիրքերի բարելավմանը, հայկական կողմն անմիջապես արձագանքում է:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում Դուշանբեում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել սահմանագծում լարումը նվազեցնելու և միջադեպերը կանխելու վերաբերյալ: Խոսակցության ընթացքում արձանագրվել էր նաև  բանակցային գործընթացի նկատմամբ հավատարմությունը:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. The border tension has significantly decreased after the agreement of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Dushanbe, Tajikistan and an operative communication exists between the two countries, caretaker defense minister Davit Tonoyan told reporters ahead of parliamentary debates on the 2019 state budget.
“Border tension has significantly dropped after the Dushanbe agreements. An operative communication – telephone communication – exists between the two sides. We call immediately in the event of incidents of concern to us or the Azerbaijani side, movements or actions, in order to stop,” Tonoyan said, adding that until now this communication has been constructive.
But he mentioned that there is no direct communication between Pashinyan and Aliyev.
He said that the Armenian side immediately reacts when the Azerbaijan side is carrying out reinforcement of positions.
Pashinyan and Aliyev agreed on the sidelines of the CIS summit in Tajikistan to de-escalate the situation at the border and prevent incidents.