Նիկոլ Փաշինյանը չի բացառել ԱԺ-ում վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլում իր թեկնածության առաջադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը չի բացառում, որ խորհրդարանում վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլում ևս կառաջադրի իր թեկնածությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում.
«Նոյեմբերի 1-ին կունենանք ազատ արձակված խորհրդարան, բայց թե ինչ սցենարով կտեսնեք: Տնետասական ներկա իրավիճակին և զարգացման ռազմավարությանն անդրադառնալու նկատառումով, ինչպես նաև քաղաքական այլ նկատառումներով չեմ բացառում, որ կառաջադրվեմ որպես վարչապետի թեկնածու»,- ասաց Փաշինյանը՝հավելելով, որ նախորդ քննարկման ժամանակ չի հասցրել ասել այն ամենը, ինչ որ կցանկանար՝ մասնավորապես տնտեսության մասին:
Խորհրդարանն արձակելու ճանապարհին հոկտեմբերի 24-ին Ազգային ժողովը Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում: Քանի որ առաջին փուլով տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում վարչապետ չընտրվեց, խորհրդարանում ՀՀ վարչապետի ևս մեկ ընտրություն կկայանա առաջին փուլի ընտրության քվեարկությունից 7 օր հետո, որին մասնակցելու իրավունք կունենան պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չընտրվի, ապա Ազգային ժողովն արձակվելու է իրավունքի ուժով:ՆիկոլՓաշինյանըվարչապետիպաշտոնիցհրաժարականէրտվելհոկտեմբերի16-ին: Հրաժարականինպատակըարտահերթխորհրդարանականընտրություններիհասնելնէ:Եթե վարչապետիհրաժարականիցհետոերկուշաբաթվաընթացքումխորհրդարանըվարչապետչի ընտրում,Ազգայինժողովնարձակվումէևնշանակվումենարտահերթխորհրդարանական ընտրություններ:

“We will have a disbanded parliament November 1” – Pashinyan says, steering toward snap polls
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan doesn’t rule out getting nominated in the second round of election of a prime minister also.
“On November 1 we will have a disbanded parliament, but we will see through what scenario”, Pashinyan told reporters today.
“Due to considerations to address the current economic situation and development strategy, as well as other political considerations, I don’t rule out that I will be nominated as candidate for prime minister,” Pashinyan said, adding that during the previous debates he didn’t manage to speak about everything he wanted to, namely about the economy.
On October 24, the Armenian parliament got one step closer to being disbanded as it voted down Nikol Pashinyan’s candidacy as a formality in the first round of electing a prime minister.
No one voted in favor, 1 MP voted against, and 11 lawmakers abstained.
53 votes are required to elect a prime minister.
The Yelk faction nominated incumbent acting Prime Minister Nikol Pashinyan’s candidacy as a formality in a pre-arranged scenario of not being elected in order to trigger the process of dissolution of parliament.
Pashinyan tendered a technical resignation on October 16 in order to launch the process of calling early elections.
According to the Constitution, if a prime minister resigns lawmakers must elect a new PM within two weeks. If MPs fail to elect a PM during the first vote, a second round takes place a week later. If the second round also fails to elect a prime minister, the parliament is dissolved by virtue of law and the president calls early elections.
Prior to the vote, parliamentary factions must nominate candidates for the election. All factions agreed that they wouldn’t nominate anyone in order to pave way for dissolution. But the Yelk faction nominated incumbent Nikol Pashinyan in a technical maneuver because the Constitution says that a “vote” must take place.