Պենտագոնը դադարեցնում Է F-35 ինքնաթիռների թռիչքները վառելիքի մատուցման խնդիրների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը դադարեցնում Է առնվազն 24 F-35 բազմագործառական կործանիչ-ռմբակոծիչների թռիչքները, որպեսզի վերացնի անսարքությունները վառելիքի մատուցման համակարգում: Ինչպես հոկտեմբերի 25-ին հայտնել Է Defense News թերթը, տեսչական զննությունը բացահայտել Է միանգամից երկու դետալներ, որոնց աշխատունակությունն անհրաժեշտ Է ստուգել՝ վթարներից խուսափելու համար:
Ավելի վաղ Պենտագոնն արդեն դադարեցրել Էր այդ տիպի բոլոր ինքնաթիռների թռիչքները, որպեսզի կատարի դրանց շարժիչներում հնարավոր անսարքությունների հետազոտություն՝ սեպտեմբերի վերջին Հարավային Կարոլինայում F-35B-ի կործանումից հետո:
«Ի լրումն վառելիքափողակի հետ կապված՝ ավելի վաղ նշված խնդրի բացահայտվել են վառելիքի մատուցման երկու նոր փողակներ, որոնք անհրաժեշտ Է ստուգել»,- մեջբերում Է հրատարակությունը Պենտագոնի ներկայացուցչի խոսքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пентагон приостанавливает полеты 24 самолетов F-35 из-за проблем с подачей топлива
Министерство обороны США приостанавливает полеты как минимум 24 многофункциональных истребителей-бомбардировщиков F-35, чтобы устранить неполадки в системе подачи топлива. Как сообщила в четверг газета Defense News, инспекция выявила сразу две детали, работоспособность которых необходимо проверить, чтобы избежать аварий, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее Пентагон уже приостанавливал полеты всех самолетов этого типа, чтобы провести исследование возможных неполадок в их двигателях после крушения в конце сентября F-35B в Южной Каролине. "В дополнение к отмеченной ранее проблеме с топливной трубкой были выявлены две новые трубки подачи топлива, которые необходимо проверить", - приводит издание слова представителей Пентагона.