Պենտագոնը դադարեցնում Է F-35 ինքնաթիռների թռիչքները վառելիքի մատուցման խնդիրների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը դադարեցնում Է առնվազն 24 F-35 բազմագործառական կործանիչ-ռմբակոծիչների թռիչքները, որպեսզի վերացնի անսարքությունները վառելիքի մատուցման համակարգում: Ինչպես հոկտեմբերի 25-ին հայտնել Է Defense News թերթը, տեսչական զննությունը բացահայտել Է միանգամից երկու դետալներ, որոնց աշխատունակությունն անհրաժեշտ Է ստուգել՝ վթարներից խուսափելու համար:
Ավելի վաղ Պենտագոնն արդեն դադարեցրել Էր այդ տիպի բոլոր ինքնաթիռների թռիչքները, որպեսզի կատարի դրանց շարժիչներում հնարավոր անսարքությունների հետազոտություն՝ սեպտեմբերի վերջին Հարավային Կարոլինայում F-35B-ի կործանումից հետո:
«Ի լրումն վառելիքափողակի հետ կապված՝ ավելի վաղ նշված խնդրի բացահայտվել են վառելիքի մատուցման երկու նոր փողակներ, որոնք անհրաժեշտ Է ստուգել»,- մեջբերում Է հրատարակությունը Պենտագոնի ներկայացուցչի խոսքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. The U.S. military has grounded roughly 24 F-35 joint strike fighters with higher flight hours, citing new fuel system inspections needed after the entire fleet was grounded earlier this month, The Hill reported.
The F-35 Joint Program Office said on Thursday that it found two new parts needing inspection on older models of the fifth-generation jet.
“The joint government and industry technical team has completed their assessment of the fuel supply tubes within the Pratt & Whitney engine on F-35 aircraft,” the office said in a statement.
“In addition to the previously identified failed tube, the analysis has identified two additional fuel supply tubes that require inspection.”
The Pentagon first announced it had grounded all F-35s on Oct. 11 after a fuel tube in the F-35 engines were suspected to have caused an F-35B crash on Sept. 28, near the Marine Corps Air Station Beaufort, S.C.