Հայաստանը վերականգնում է բարձր տեխնոլոգիական արտադրության առաջատարի իր ֆունկցիան. ՌԴ նախագահի խորհրդական
Հայաստանը վերականգնում է բարձր տեխնոլոգիական արտադրության առաջատարի իր
ֆունկցիան. ՌԴ նախագահի խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ անդամ երկրների արդյունաբերական հզորությունների կոոպերացիան թույլ կտա Հայաստանին վերականգնել բարդ սարքավորումների և հաշվարկային տեխնիկայի արտադրության առաջատարի իր դիրքերը, որոնք կային դեռ ԽՍՀՄ տարիներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Եվրասիական շաբաթ 2018» ֆորումի ընթացքում ասաց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևը:
«Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի հնարավորությունները ԵԱՏՄ արդյունաբերական կոոպերացիայի ընդհանուր շղթայում ներգրավվելու ուղղությամբ»,- լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ Գլազևը նախ ուրախություն հայտնեց, որ վերջապես քննարկվում են ԵԱՏՄ-ում տեխնոլոգիական զարգացման, արդյունաբերական կոոպերացիաների հարցերը:
«Ստեղծելով ընդհանուր շուկա մեր երկրների միջև՝ մենք հիմա պետք է հոգ տանենք այն մասին, որ այդ ընդհանուր շուկայում լինեն մեր ապրանքները: Ընդ որում, խոսքը ոչ միայն պարենային ապրանքների մասին է, այլև, առաջին հերթին, բարձր ավելացված արժեքով տեխնոլոգիական ապրանքների: Հայաստանն այս առումով իրավամբ համարվում է հետխորհրդային տարածքի բարձր զարգացած պետություն, որտեղ երկար տասնամյակների ընթացքում ձևավորվել է սարքավորումների, հաշվարկային տեխնիկայի արտադրության, բարդ, բարձր տեխնոլոգիական մեքենաշինության բազան: Եւ դեռ խորհրդային տարիներին հայկական տնտեսության՝ արտադրությունը եզրափակողի դերը հիմնված էր ահռելի կոոպերացիայի վրա, որին մասնակցում էին բարդ ապրանքներ արտադրող հարյուրավոր ու անգամ հազարավոր ձեռնարկություններ: Ուրախ եմ տեսնել, որ Հայաստանի այդ մասնագիտացումն այսօր վերականգնվում է»,- նշեց ՌԴ նախագահի խորհրդականը:
Նա փաստեց, որ հայկական ընկերություններն ակտիվորեն համագործակցում են «Ռոստեխ» կորպորացիայի հետ, որը միավորում է Ռուսաստանի բազում բարձր տեխնոլոգիական մեքենաշինական ընկերություններ և ՌԴ տնտեսության տեխնիկա-տնտեսական զարգացման ֆլագմանն է:
«Եվրասիական միության հսկայական շուկան, որտեղ Հայաստանը շատ ավանդական գործընկերներ ունի արտադրական կոոպերացիայի առումով, համոզված եմ, մեծ հնարավորություններ կտա հայկական տնտեսության աճի համար: Այս ֆորումի ընթացքում մենք ականատես ենք լինում շփումների, այստեղ են «Ռոստեխի», Ռուսաստանի արդյունաբերության հիմնադրամի ներկայացուցիչները՝ հենց կոոպերացիան ընդլայնելու և Հայաստանի տնտեսության համար ավանդական՝ բարդ սարքավորումների և հաշվարկային տեխնիկայի արտադրության առաջատարի ֆունկցիան վերականգնելու նպատակով»,- ընդգծեց Գլազևը:
Նա նշեց, որ ֆորումի ընթացքում խոսվել է նաև արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի մասին, գործում է Եվրասիական զարգացման բանը, սակայն անհրաժեշտ է զգալիորեն մեծացնել այդ ինստիտուտների հզորությունը, դարձնել դրանք ավելի բազմազան, որովհետև որքան շատ նման հիմնադրամներ լինեն, այնքան լավ:

Armenia restores its function of a leader in high technology production, Russian presidential
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. The cooperation of industrial capacities of the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) will allow Armenia to restore its leading positions in the production of complex devices and computing equipment which existed during the Soviet times, Sergei Glazyev – advisor to the President of Russia, said during the Eurasian Week International Forum 2018 in Yerevan, reports Armenpress.
Asked how he assesses Armenia’s opportunities to be involved in the EAEU common industrial cooperation chain, the Russian official expressed his satisfaction that the issues on technological development, industrial cooperation in the EAEU are finally being discussed.
“By creating a common market between our countries, now we need to take care of the fact that our goods must be included in that market. The talk is not only about food products, but about the technological goods with high added value. In this sense Armenia is considered a highly developed state of the post-Soviet space where the base of equipment, computing technique production, hard, high technological machine-building has been formed for decades”, he said.
Sergei Glazyev said Armenian companies are actively cooperating with Rostec corporation. “The large market of the Eurasian Union, where Armenia has many traditional partners in terms of production cooperation, I believe, will provide great opportunities for the growth of the Armenian economy”, he noted.
The Russian presidential advisor stated that during the Forum there was also a talk about the industry development foundation, the Eurasian Development Bank is operating, but it is necessary to greatly increase the capacity of these institutions, make them more varied since the more such foundations are, the better.