Երուսաղեմի քրիստոնյա եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդները Նեթանյահուին ուղղված նամակում ամոթալի են անվանել կալվածքների մասին օրինագիծը
Երուսաղեմի քրիստոնյա եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդները Նեթանյահուին ուղղված
նամակում ամոթալի են անվանել կալվածքների մասին օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի քրիստոնյա եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդները՝ Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը, ինչպես նաև Հունաց պատրիարքը և Սուրբ երկրի Քուստոսը,  հոկտեմբերի 19-ին միասնաբար նամակ են ստորագրել` ուղղված Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ֆեսյբուք սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել Երուսաղեմի հայոց  պատրիարքարանի դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Նամակում հոգևոր պետերն իրենց զարմանքն են հայտնում առ այն, որ քրիստոնյա համայնքներին պատկանող կալվածքների վերաբերյալ Կնեսետի անդամ Ռաքել Ազարիայի հեղինակած օրինագիծը ներառվել է հոկտեմբերի 21-ին կայանալիք նախարարների հանձնաժողովի քննարկման օրակարգում եւ կոչ են անում Նեթանյահուին անմիջապես միջամտել եւ մեկընդմիշտ կասեցնել օրինագծի քննարկումը: Հոգևոր պետերն օրինագիծն անվանել են ամոթալի եւ նամակում հիշեցրել են Բենյամին Նեթանյահուին, որ հուլիսին հոգևոր պետերին ուղղված իր նամակում նա վստահեցրել էր վերջիներիս, որ օրինագիծը պիտի հետ կանչել»,-նշել է Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Նշենք, որ թեև օրինագիծը ենթարկվել է որոշ փոփոխության, այդուհանդերձ, այն տակավին հնարավորություն է տալիս պետությանը` բռնագրավել եկեղեցապատկան կալվածքները:

Spiritual leaders of Christian churches of Jerusalem call shameful the bill on properties in letter addressed to Israeli PM
Spiritual leaders of Christian churches of Jerusalem call shameful the bill on properties in letter
addressed to Israeli PM
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. The spiritual leaders of the Christian churches of Jerusalem – Armenian Patriarch Archbishop Nourhan Manougian, as well as the Greek Patriarch and the Custos of the Holy Land, on October 19 signed a joint letter addressed to Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu, Koryun Baghdasaryan – Chancellor of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, said on Facebook, reports Armenpress.
“In the letter the spiritual leaders are surprised over the fact that the bill authored by Knesset member Rachel Azaria on the properties belonging to the Christian community has been included in the agenda of October 21 discussion of the commission of ministers and call on PM Neyanyahu to intervene and suspend the discussion of the bill. The spiritual leaders called the bill shameful and reminded Netanyahu that in his letter sent to the spiritual leaders in July he assured that the bill should be withdrawn”, he said.
Despite that the bill has undergone some changes, it, however, enables the state to confiscate the church properties.