Զարիֆը կոչ Է արել Իրանին եւ Եվրոպային՝ ստեղծել միջուկային գործարքի պահպանման մեխանիզմներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը եւ Եվրոպան պետք Է նախնական պայմանավորվածությունները վերածեն միջուկային գործարքի պահպանման իրական մեխանիզմների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հեռուստահաղորդումների BBC կորպորացիային տված հարցազրույցում, որը հոկտեմբերի 3-ին հրապարակվել Է նրա կայքում:
«Եվրոպական երկրները հայտարարել են, որ պաշտպանում են միջուկային գործարքի պահպանումը, եւ այժմ անհրաժեշտ Է պայմանավորվածությունները վերածել մեխանիզմների: Վստահ եմ, որ դա տեղի կունենա»,-ասել Է Զարիֆը: Նա հավելել Է, որ «հաջորդ փուլում Իրանը կփորձի հասկանալ՝ իրականում աշխատում են արդյոք այդ մեխանիզմները»: Նախարարն ասել Է, որ «միջազգային հարաբերությունները հարգանք են ենթադրում ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ»:
«ԱՄՆ-ում նախագահ Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալը հեղափոխություն չԷր: Դա պարզապես վարչակազմի փոխարինում Է: Միջուկային գործարքը ոչ թե պարզապես մարդկանց անձնական պայմանավորվածությունն Է, այլ միջազգային համաձայնագիր մի քանի պետությունների միջեւ»,-ընդգծել Է նա: Բացի այդ, Զարիֆը հանդես Է եկել միջազգային քաղաքականության մեջ դոլարի օգտագործումից հրաժարվելու օգտին: «Դա բարդ գործընթաց Է, բայց դրա անհրաժեշտություն ակնհայտ Է: Միջազգային հանրակցությունը չպետք Է թույլ տա ԱՄՆ-ին՝ աշխարհը կառավարել բռնապետական մեթոդներով»,-ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зариф призвал Иран и Европу создать механизмы по сохранению ядерной сделки
Иран и Европа должны превратить предварительные договоренности в реальные механизмы по сохранению ядерной сделки. Как передает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в интервью телерадиовещательной корпорации Би-би-си, опубликованном в среду на ее сайте.
"Европейские страны заявили, что поддерживают сохранение ядерной сделки, и теперь необходимо превратить договоренности в механизмы [по ее сохранению]. Я уверен, что это произойдет", - сказал Зариф. Он добавил, что "на следующем этапе Иран попытается понять, работают ли эти механизмы на самом деле".
Министр добавил, что "международные отношения предполагают уважение к взятым обязательствам". "Приход к власти в США президента Дональда Трампа не был революцией. Это просто смена администрации. Ядерная сделка - это не просто личные договоренности между людьми, а международное соглашение между несколькими государствами", - подчеркнул он.
Кроме того, Зариф выступил за отказ от использования доллара в международной политике. "Это сложный процесс, но необходимость в этом очевидна. Международное сообщество не должно позволять США управлять миром диктаторскими методами", - сказал он.