Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀԿ-ի հետ առաջին բանակցության արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի հետ քննարկել է արտահերթ ընտրությունների հարցը: Այս մասին հանդիպումից հետո լրագրողների հետ կայացած զրույցում նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների թեմայով առաջին հանդիպումն էր:
« Մենք մտքեր փոխանակեցինք այդ հարցի վերաբերյալ և պայմանավորվեցինք, որ պետք է բանակցային գործընթաց սկսվի»,- նշեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ պետք չէ մտածել, որ մեկ հանդիպման արդյունքում պետք է որոշումներ կայացվեն:
Վարչապետը ասաց, որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան հնարավորինս արագ:
Վարչապետը նշեց, որ ապագա խորհրդարանում ինչ արդյունք էլ գրանցվի` քաղաքական ընդդիմությունը պակաս ներկայացված չի լինի, քան այսօր է:
«Ազգային Ժողովի 1/3-ը պետք է լինի ընդդիմադիր: Բայց դրա փոխարեն կլինի այն, որ Կառավարությունը կունենա մեծամասնություն և հնարավորություն կտա լիարժեք գործել և զբաղվել երկրի օրակարգի հարցերով: Մենք կունենանք լեգիտիմ իշխանություն և լեգիտիմ փոքրամասնություն: Եթե նույնիսկ երկրորդ քաղաքական ուժը 5 տոկոս ձայն հավաքի` նա բոնուսով կստանա այնքան ձայն, որ ինքը լինելու է առնվազն Ազգային Ժողովի 1/3-ի չափով»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Նա հայտնեց, որ այս պահին արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին ՀՀԿ-ից համաձայնություն չի ստացվել:
Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ վարչապետի հետ պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները: Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ եթե որևէ ուժ կողմ չլինի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, ապա դրանք չպետք է կազմակերպվեն, որովհետև կազմվելիք խորհրդարանը պետք է արտահայտի բոլոր ուժերի ցանկությունը:
Նրա խոսքով` Հանրապետականը սկսելու է պատրաստվել խորհրդարանական ընտրություններին` դրանք կլինեն արտահերթ, թե հերթական, ցույց կտա բանակցությունների ընթացքը:

Премьер-министр представил итоги первых переговоров с РПА
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обсудил с руководителем парламентской фракции Республиканской партии Ваграмом Багдасаряном вопрос о внеочередных парламентских выборах. Как сообщает Арменпресс, об этом Никол Пашинян сказал в беседе с журналистами после встречи, добавив, что это была первая встреча на тему внеочередных выборов Национального Собрания.
“Мы обменялись мнениями по этому вопросу и договорились, что необходимо начать переговорный процесс”, - сказал Пашинян, добавив, что не следует думать, что за одну встречу можно было принять решение.
Премьер-министр сказал, что выборы должны состояться как можно скорее. По его словам, какими бы ни были результаты выборов, в будущем парламенте политическая оппозиция будет представлена не меньше, чем сегодня.
1/3 депутатов Национального Собрания должны быть представителями оппозиции. “Но вместо этого у правительства будет большинство, что позволит ему полностью функционировать и заниматься вопросами повестки страны. У нас будет легитимная власть и легитимное меньшинство. Если даже вторая политическая сила наберет 5 процентов голосов, то она бонусом наберет столько голосов, чтобы получить 1/3 мест”, - сказал Пашинян.
Он сообщил, что на данный момент не достигнуто соглашение со стороны РПА о проведении досрочных выборов.
Ваграм Багдасарян отметил, что они с премьер-министром договорились продолжить переговоры. Багдасарян подчеркнул, что, если никакие силы не выразятся за проведение досрочных парламентских выборов, их не следует организовывать, потому что парламент, который должен быть сформирован, должен выражать волю всех сил.
По его словам, Республиканская партия начнет подготовку к парламентским выборам, вне зависимости от того, а будут они внеочередными или очередными, покажет процесс переговоров.