Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀԿ-ի հետ առաջին բանակցության արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի հետ քննարկել է արտահերթ ընտրությունների հարցը: Այս մասին հանդիպումից հետո լրագրողների հետ կայացած զրույցում նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների թեմայով առաջին հանդիպումն էր:
« Մենք մտքեր փոխանակեցինք այդ հարցի վերաբերյալ և պայմանավորվեցինք, որ պետք է բանակցային գործընթաց սկսվի»,- նշեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ պետք չէ մտածել, որ մեկ հանդիպման արդյունքում պետք է որոշումներ կայացվեն:
Վարչապետը ասաց, որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան հնարավորինս արագ:
Վարչապետը նշեց, որ ապագա խորհրդարանում ինչ արդյունք էլ գրանցվի` քաղաքական ընդդիմությունը պակաս ներկայացված չի լինի, քան այսօր է:
«Ազգային Ժողովի 1/3-ը պետք է լինի ընդդիմադիր: Բայց դրա փոխարեն կլինի այն, որ Կառավարությունը կունենա մեծամասնություն և հնարավորություն կտա լիարժեք գործել և զբաղվել երկրի օրակարգի հարցերով: Մենք կունենանք լեգիտիմ իշխանություն և լեգիտիմ փոքրամասնություն: Եթե նույնիսկ երկրորդ քաղաքական ուժը 5 տոկոս ձայն հավաքի` նա բոնուսով կստանա այնքան ձայն, որ ինքը լինելու է առնվազն Ազգային Ժողովի 1/3-ի չափով»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Նա հայտնեց, որ այս պահին արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին ՀՀԿ-ից համաձայնություն չի ստացվել:
Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ վարչապետի հետ պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները: Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ եթե որևէ ուժ կողմ չլինի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, ապա դրանք չպետք է կազմակերպվեն, որովհետև կազմվելիք խորհրդարանը պետք է արտահայտի բոլոր ուժերի ցանկությունը:
Նրա խոսքով` Հանրապետականը սկսելու է պատրաստվել խորհրդարանական ընտրություններին` դրանք կլինեն արտահերթ, թե հերթական, ցույց կտա բանակցությունների ընթացքը:

PM Pashinyan presents results of first talks with RPA
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan discussed the issue of holding early parliamentary elections with head of the parliamentary faction of the Republican Party of Armenia Vahram Baghdasaryan, Pashinyan told the reporters after the meeting, adding that this was the first meeting for the discussion of the early parliamentary elections.
“We exchanged views on that issue and agreed that a negotiation process should start”, Pashinyan said. He added that people should not expect that a decision could be made based on one meeting.
The PM said that the elections should take place as soon as possible.
Pashinyan noted that irrespective of the results of the early elections, the political opposition will not be represented less than it is now.
“1/3 of the National Assembly has to represent opposition. Instead, we will have the situation when the Government will have parliamentary majority and it will give an opportunity to act freely and engage in the solution of the country’s problems. We will have legitimate authorities and legitimate minority. Even if the 2nd party collects 5% of the votes, its representation will be increased to 1/3 with the help of the bonus system”, Pashinyan emphasized.
He informed that at the moment the Republican Party has not given consent on holding early parliamentary elections.
Vahram Baghdasaryan noted that they have agreed with the PM to continue with the negotiations. He added that if one political force is against early parliamentary elections, elections should not be held, since the future parliament has to reflect the wish of all the forces.
According to him, the Republican Party will start preparations for the next parliamentary elections and time will show if these elections will be early or regular.