Իրանի իշխանությունները կշարունակեն ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին հակազդելու աշխատանքը. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը կշարունակի ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին եւ արտատարածքային օրենքներին հակազդելու աշխատանքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 27-ին Twitter-ի իր Էջում գրել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Մենք կշարունակենք ամերիկյան անօրինական պատժամիջոցներին հակազդելու աշխատանքը, ինչպես նաեւ ձգտելու ենք ընդմիշտ վերջ դնել ԱՄՆ-ի ապակայունացնող արտատարածքային օրենքներին»,- նշել Է Զարիֆը՝ նկատի ունենալով այն, որ Վաշինգտոնը հարկադրում Է մյուս երկրներին կատարել իր կողմից ընդունվող օրենքներն ու որոշումները: Քաղաքական գործիչն ասել Է, որ «Իրանը համագործակցելու Է գործընկեր պետությունների հետ, որպեսզի ստեղծի նոր շրջակա միջավայր, որտեղ իրենց հարգող պետությունները կկարողանան պաշտպանել իրենց շահերը»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, սեպտեմբերի 26-ին ելույթ ունենալով Նյու Յորքում կայացած մամուլի ասուլիսում, հայտարարել Է, որ Իրանը Միացյալ Նահանգների համար, հնարավոր Է, նշանակալիությամբ երկրորդ մարտահրավերն Է Չինաստանից հետո:
Թրամփը նաեւ հերթական անգամ քննադատել Է Թեհրանի հետ կնքված Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը: ԱՄՆ-ի նախագահը գտնում Է, որ Թեհրանը վաղ թե ուշ կվերադառնա իրանական միջուկային դոսյեի շուրջ բանակցություններին: «Կարծում եմ, որ Իրանը կվերադառնա ինձ մոտ եւ լավ գործարք կկնքի»,-նշել Է նա, հնարավոր համարելով, որ դա կարող Է եւ տեղի չունենալ: ԱՄՆ-ի ղեկավարը նաեւ հերթական անգամ պնդել Է, որ համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո Իրանի տնտեսությունը հսկայական դժվարություններ Է կրում, քաղաքների փողոցներում տեղի են ունենում բնակչության բողոքի ակցիաներ, իսկ տարբեր ընկերություններ համատարած իրենց բիզնեսը դուրս են բերում Իսլամական Հանրապետությունից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Ирана заявили, что продолжат работу по противодействию санкциям США
Иран продолжит работу по противодействию американским санкциям и экстерриториальным законам США. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в четверг написал на своей странице в Twitter министр иностранных дела Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Мы продолжим работу по противодействию незаконным американским санкциям, а также будем стремиться навсегда покончить с дестабилизирующими экстерриториальными законами США", - написал Зариф, имея в виду, что Вашингтон принуждает другие страны исполнять устанавливаемые им законы и решения. Политик отметил, что "Иран будет сотрудничать с государствами-партнерами, чтобы создать новую окружающую среду, в которой уважающие себя государства смогут отстаивать свои интересы".
По его мнению, "Вашингтон настолько лишился доверия, что вынужден прятаться за протокольной процедурой, которая не позволяет Ирану столкнуться [с США] в Совете Безопасности ООН". Он подчеркнул, что "Америка намеренно использует дешевые приемы, чтобы прикрыть свою [истинную] приверженность к дестабилизации".
В среду в Нью-Йорке прошло заседание Совета Безопасности ООН, на котором председательствовал президент США Дональд Трамп. Американский лидер обрушился с критикой и угрозами в адрес Ирана, упрекнув его в "экспорте насилия, террора и хаоса". Председательствующий вновь подверг критике ядерную сделку, которая якобы "позволила Ирану продолжать двигаться к разработке бомбы и предоставила режиму спасательный круг в виде денежных средств", когда у него "были очень большие неприятности".