ԱՊՀ-ի երկրները հակաօդային պաշտպանության վարժանքներ են սկսել մինչեւ 100 ինքնաթիռների մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի յոթ երկրներ սեպտեմբերի 27-ին հակաօդային պաշտպանության վարժանքներ են սկսել մինչեւ 100 ինքնաթիռների մասնակցությամբ, ներառյալ ռազմավարական ռմբակոծիչները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել են ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունում:
Ինչպես ճշտել են գերատեսչությունում, առաջադրանքների կատարմանը ձեռնամուխ են եղել 230-ից ավելի հրամանատարական կետեր եւ կառավարման կետեր: Միջոցառումը ղեկավարում են Ռուսաստանի Օդատիեզերական ուժերը:
«Վարժանքներում գործի են դրված ՌԴ-ի, Հայաստանի, Բելառուսի Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի մինչեւ 100 ինքնաթիռ, ինչպես նաեւ ռադիոտեխնիկական եւ զենիթահրթիռային զորքերի ստորաբաժանումները, որոնք նշված պետություններից առանձնացված են ՀՕՊ-ի միասնական համակարգում»,- նշել ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны СНГ начали тренировку по противовоздушной обороне с участием до 100 самолетов
Семь стран - участниц СНГ в четверг начали тренировку по противовоздушной обороне (ПВО) с участием до 100 самолетов, включая стратегические бомбардировщики. Как передает Арменпресс, об этом сообщили журналистам в пресс-службе Минобороны РФ.
Как уточнили в ведомстве, в 08:00 мск к отработке задач приступили более 130 командных пунктов и пунктов управления. Руководят мероприятием Воздушно-космические силы России.
"В тренировке задействовано до 100 самолетов истребительной авиации Су-27, МиГ-29, МиГ-31, Як-130, бомбардировочной авиации Су-24, Су-34, штурмовой авиации Су-25, дальней авиации Ту-22, Ту-160, Ту-95, вертолеты Ка-27, Ми-8 вооруженных сил РФ, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Узбекистана, а также подразделения радиотехнических и зенитных ракетных войск, выделенные в состав объединенной системы ПВО от указанных государств", - сказали в Минобороны.