Ասադը Պուտինին ցավակցություն Է հայտնել Իլ-20-ի կործանման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ցավակցություն Է հայտնել սեպտեմբերի 17-ին Սիրիայի ափերի մոտ Իլ-20 ռուսական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ՝ միջադեպի համար մեղադրելով Իսրայելին: Ցավակցական հեռագիրը հրապարակել Է SANA գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Իմ անունից եւ Սիրիայի ժողովրդի անունից խորը ցավակցություն եմ հայտնում անձամբ Ձեզ եւ Ռուսաստանի բարեկամ ողջ ժողովրդին Միջերկրական ծովի վրա Իլ-20 ռազմական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ, որի հետեւանքով զոհվեցին ռուս հերոս զինվորականները»,- ասված Է Ասադի ուղերձում: «Այդ ողբերգական միջադեպը դարձավ Իսրայելի ամբարտավանության ու սանձարձակության արդյունքը, որը միշտ Էլ ամենակեղտոտ միջոցներն Էր օգտագործում իր ստոր նպատակներին հասնելու եւ մեր տարածաշրջանում ագրեսիայի համար,- նշվում Է Սիրիայի ղեկավարի նամակում:- Մենք վստահ ենք, որ նման ողբերգական իրադարձությունները չեն ստիպի մեզ ու ձեզ հրաժարվել ահաբեկչության դեմ պայքարը շարունակելուց»: Ռուսական Իլ-20 հետախույզ-ինքնաթիռը լույս սեպտեմբերի 18-ի գիշերը Միջերկրական ծովի վրա խփվել Է Սիրիայի ՀՕՊ-ի համակարգով: ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել Է, որ ինքնաթիռը հարվածի տակ են դրել իսրայելական կործանիչները: Միջադեպի հետեւանքով զոհվել Է 15 ռուս զինվորական: ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում հայտարարել են, որ Իսրայելի գործողությունները գնահատում են որպես թշնամական եւ համարժեք պատասխանի իրավունք են վերապահում իրենց:
Իսրայելի պաշտպանության բանակում ափսոսանք են հայտնել, որ Իլ-20 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը սիրիական ՀՕՊ-ի համակարգերով խոցվել Է Միջերկրական ծովի վրա, բայց նշում են, որ իսրայելական կողմը միջադեպի համար պատասխանատվությունը դնում Է Սիրիայի կառավարական ուժերի վրա:
«Իսրայելն ամբողջությամբ միջադեպի պատասխանատվությունը դնում Է Բաշար Ասադի ռեժիմի վրա, որի բանակը խոցել Է ռուսական ինքնաթիռը: Իսրայելը նաեւ Իրանին եւ «Հըզբոլլահ»-ին Է մեղսակից համարում պատահական միջադեպին»,-նշել են Իսրայելի պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները եւ հավելել, որ պատրաստ են Ռուսաստանի հետ համագործակցել Իլ-20-ի խոցման միջադեպի շուրջ եւ Մոսկվային տրամադրել իրենց ունեցած տեղեկատվությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Syria’s President Bashar al-Assad has extended condolences to Russian President Vladimir Putin over the downing of the IL 20 plane over the Mediterranean, according to SANA.
“On behalf of the Syrian people and by my name, we express our deep condolence over the fall of the Russian jet on the Mediterranean, causing the martyrdom of the Russian heroes who were doing their noble duties along with their colleagues of the Russian military forces in the fight against terrorism in Syria,” the President said in the cable, according to SANA.
The cable also noted that “the regrettable incident was a result of the Israeli usual [rivalry] which always uses the dirtiest means to achieve its low purposes and carry out its aggression in our region.”
“We are confident that such painful acts would not affect you and us to continue fighting terrorism,” the cable said.
The Russian defense ministry said earlier that on September 17 at about 23.00 Moscow time, radar contact with a Russian Ilyushin Il-20 warplane, which was flying back to the Russian air base Hmeymim, was lost over the Mediterranean at a distance of 35 kilometers off the Syrian coast, TASS reported.
There were 15 Russian troops aboard the plane. Then, the Russian Defense Ministry said that the Il-20 disappeared off the radars during airstrikes delivered by four Israeli F-16 fighter jets on the Syrian targets in Latakia province.
Later, the defense ministry informed that the Il-20 was shot down by Syrian air defense systems because Israel’s F-16 fighter jets used it as cover.
The Israeli command centers and the F-16s’ pilots could not but see the Russian plane, which was approaching the runway from an altitude of five kilometers. Nevertheless, they deliberately staged this provocation, Russian Defense Ministry Spokesman Maj.-Gen. Igor Konashenkov said, adding that Israel’s actions are considered in Russia as hostile.
Russian Defense Minister Sergei Shoigu held a telephone conversation with his Israeli counterpart Avigdor Lieberman on Tuesday, stating that Israel is solely to blame for the downing of Russia’s Ilyushin Il-20 aircraft over the Mediterranean Sea. The irresponsible actions by the Israeli Air Force led to a tragedy, which claimed the lives of 15 Russian military personnel, he said.
Later in the day, the Israeli Defense Forces (IDF) released a communique expressing sorrow for the death of the Il-20 crew members.