Վրաստանի նախագահական ընտրություններում մրցակիցների թիվը կրճատվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտրողների ստորագրություններով ցուցակները Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով հասցրել են բերել 25 մարդ, որոնք ավելի վաղ դիմել Էին որպես նախագահի թեկնածու գրանցվելու համար: Այդ մասին հայտնել Է «Նովոստի Գրուզիա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Աննա Միքելաձեին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախագահի թեկնածու առաջադրվել ցանկացողները մինչեւ սեպտեմբերի 18-ի ժամը 18:00-ն պետք Է ներկայացնեին ընտրողների առնվազն 25 հազար 923 ստորագրություն: Վերջնական որոշումը ԿԸՀ-ն կընդունի ստորագրությունների հավաստիության ստուգման արդյունքներով:
«Ընտրողների ստորագրություններ են ներկայացրել 25 թեկնածուներ, նրանցից 19-ը կուսակցություններ են, վեցը՝ նախաձեռնող խմբեր»,-ասել Է Միքելաձեն:
Վրաստանի նախագահի թեկնածուների վերջնական ցուցակը հայտնի կդառնա սեպտեմբերի 28-ին: Սկզբնապես նախագահի թեկնածու գրանցվելու համար ԿԸՀ Էր դիմել 46 սուբյեկտ, ներառյալ 26 նախաձեռող խումբ եւ 20 քաղաքական կուսակցություն:

Конкурентов на президентских выборах в Грузии становится меньше
Списки с подписями избирателей в ЦИК Грузии успели принести всего 25 человек, которые ранее обратились за регистрацией в качестве кандидата в президенты. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ИА "Новости-Грузия" со ссылкой на пресс-спикера комиссии Анну Микеладзе.
Желающие баллотироваться в президенты до 18:00 вторника должны были собрать и представить подписи не менее 25 923 избирателей. Окончательное решение ЦИК примет по итогам проверки подлинности подписей.
"Подписи избирателей представили 25 кандидатов, из них 19 партий и шесть инициативных групп. К этому времени зарегистрированы 13 кандидатов. Что касается процесса, то процесс продолжается. После того, как завершается процесс предъявления подписей избирателей, у Центральной избирательной комиссии и соответствующих служб есть 3-дневный срок, чтобы проверить поступившие списки. И в том случае, если они соответствуют законодательству Грузии, кандидат пройдет регистрацию", - сказала Микеладзе.
Окончательный список кандидатов в президенты Грузии будет известен 28 сентября.
Изначально за регистрацией потенциальных кандидатов в ЦИК обратились 46 субъектов, из них 26 инициативных групп и 20 политических партий.