Հեղափոխությունը և մի շարք երկրներում «Թումո» կենտրոնների բացումը ցույց են տալիս նոր Հայաստանի առանցքային բովանդակությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում, Մոսկվայում, Բեյրութում, Տիրանայում, Բեռլինում «Թումո» կենտրոններ կբացվեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Փարիզի քաղաքապետարանում հայտարարեց աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. նա և Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն սեպտեմբերի 14-ին հանդես եկան հայտարարություններով:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը և «Թումո» կենտրոնների բացումը ցույց են տալիս նոր Հայաստանի առանցքային բովանդակությունը: «Մենք մի երկիր ենք, որ ուզում է և կարող է կարևոր և օգտակար մասնակիցը լինել մարդկության և քաղաքակրթության առաջընթացի: Մենք մի երկիր ենք, որը կարող է իր նպաստը բերել մարդկանց կյանքը ավելի ազատ, ավելի հանդուրժող և երջանիկ դարձնելու համար: Մենք քայլելու ենք այս ճանապարհով»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը իր ելույթում վերհիշեց հեղափոխության օրերը Երևանի Ֆրանսիայի անվան հրապարակում, որտեղ գտնվող Ռոդենի արձանն իր համար արվեստի գլուխգործոց է: «Սրա մեջ սիմվոլ կար, որովհետև ամեն անգամ, ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի անվան հրապարակում, Ռոդենի գլուխգործոցի կողքին, ես հիշում էի այն բոլոր պատմությունները, որ կապված են աշխարհում տեղի ունեցած տարբեր հեղափոխությունների հետ»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ համաշխարհային հեղափոխությունների ամենախոշոր կենտրոններից մեկը հանդիսացող Ֆրանսիայի անունը կրող հրապարակում ինքն իրեն հաշիվ էր տալիս, թե ինչքան մեծ առաջընթաց են բերել մարդկությանը տարբեր հեղափոխությունները, բայց, միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով դրանց բերած տառապանքները մարդկությանը:
«Ֆրանսիական հեղափոխության և բոլոր հեղափոխությունների պատմությունը հիշելով՝ շատ հստակ ձևակերպվեց այն խնդիրը, որ դրված է մեր առաջ. անել այնպիսի հեղափոխություն, որը բացառի մարդկանց տառապանքը: Եվ մենք հստակ ձևակերպեցինք մեր խնդիրը. մեր հեղափոխությունը պետք է լինի ոչ թե տառապանքի, ոչ թե հաղթածների և պարտվածների, այլ սիրո և համերաշխության հեղափոխություն»,- շեշտեց Նիկոլ Փաշինյանը:

The revolution and the opening of “Tumo” centers in a number of countries show the key content of new Armenia – Pashinyan
The revolution and the opening of “Tumo” centers in a number of countries show the key
content of new Armenia – Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. “Tumo” centers will open in Paris, Moscow, Beirut, Tirana and Berlin, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol KPashinyan announced at Paris City Hall. Pashinyan and Paris Mayor Anne Hidalgo issued statements on September 14.
According to the Armenian Premier, the revolution in Armenia and the opening of “Tumo” centers in a number of countries show the key content of new Armenia. “We are a country that wants and is able to be an important and effective participant of the progress of the mankind and the civilization. We are a country that can contribute to the making people’s lives more free, tolerant and happy. We will walk in this direction”, the Armenian PM emphasized.
In his speech Nikol Pashinyan recalled the days of the revolution at Yerevan’s French Square, and noted that the sculpture of Rodin raised there is a real piece of art for him. “There was a symbol in that. Every time giving a speech at the French Square, next to Rodin’s sculpture, I recalled all the stories linked with all the revolutions of the world”, Pashinyan said.
“Recalling the French revolution and all the other revolutions I defined clearly the task for us – to lead a revolution that will rule out people’s suffering and we clearly defined our task. Our revolution was to be a revolution ruling out suffering, winners or losers, but a revolution of love and solidarity”, Pashinyan said.