Արա Բաբլոյանն այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունում ներկա է գտնվել Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի այցի եւ Հայաստանում ֆրանկոֆոն միջազգային հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ համաժողովի անցկացման կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
Ողջունելով ներկաներին` Ազգային ժողովի նախագահն իր ելույթում անդրադարձել է երկու երկրների միջխորհրդարանական, միջպետական ջերմ հարաբերություններին` գոհունակությամբ ընդգծելով, որ դրանք գտնվում են ամուր հիմքերի վրա:
Արա Բաբլոյանի խոսքով` դրա վառ վկայությունն այն է, որ վերջին մեկ տարում երկու անգամ Հայաստան են ժամանել Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբերը, Ֆրանսիայի Հանրապետություն է այցելել ՀՀ նախագահը, այժմ Ֆրանսիայում է Հայաստանի վարչապետը, իսկ արդեն այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստան է ժամանելու Ֆրանսիայի նախագահը:
«Հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի է ունենալու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովը, որի նախագահությունը երկու տարով ստանձնելու է Հայաստանը. անշուշտ այս ամենը փաստում է Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի արժեքների ամրապնդման մասին»,- նշել է Արա Բաբլոյանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական կապերից բացի խոսել է նաեւ հայ-ֆրանսիական տնտեսական եւ առեւտրային հարաբերությունների մասին: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական հարաբերություններում կհաջողվի վերականգնել նախկին բարձր ցուցանիշներն ու ապահովել դրանց հետագա աճը: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերություններն ու բիզնես կապերը միշտ պետք է կողմերի ուշադրության կենտրոնում լինեն, իսկ խորհրդարանականներն էլ իրենց ներդրումը պետք է ունենան այդ կապերի զարգացման գործում:
Ավարտելով ելույթը` Ազգային ժողովի նախագահը ողջունել է Ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ համաժողովի Հայաստանում անցկացումը եւ վստահություն հայտնել, որ այդ իրադարձությամբ էլ ավելի կամրապնդվեն ֆրանկոֆոն երկրների հետ Հայաստանի կապերը

Председатель НС Армении Ара Баблоян посетил посольство Франции в Армении
13 сентября Председатель НС Армении АраБаблоян в посольстве Французской Республики в РА участвовал в мероприятии в связи с визитом группы дружбы Франция – Армения Сената Франции и проведением в Армении 11-го форума франкофонных международных общественных организаций.  Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Спикер НС, приветствуя присутствующих, в своем выступлении обратился к теплым межпарламентским, межгосударственным отношениям двух стран, с удовлетворением подчеркнув, что они опираются на прочную базу.
По словам А.Баблояна, яркое свидетельство этому – визиты в Армению, дважды за последний год, групп дружбы Франция – Армения Сената и Национального Собрания Франции, посещение Франции президентом РА; ныне во Франции премьер-министр Армении, а в октябре с.г. в Армению прибудет президент Франции.
“В октябре в Армении состоится 17-й саммит Международной организации Франкофонии (МОФ), председательство в которой на два года перейдет к Армении; безусловно, все это свидетельствует об укреплении франкофонных ценностей в Армении”, - отметил А.Баблоян.
Глава законодательного органа помимо армяно-французских связей коснулся также двусторонних экономических и торговых отношений. А.Баблоян выразил надежду, что в армяно-французских экономических отношениях удастся восстановить прежние высокие показатели и обеспечить их дальнейший рост. В этом контексте он подчеркнул, что экономические отношения и бизнес-связи двух стран всегда должны быть в центре внимания сторон, а парламентарии в свою очередь должны внести свой вклад в развитие этих связей.
В завершение речи Председатель НС приветствовал проведение в Армении 11-го форума франкофонных международных общественных организаций и выразил уверенность, что данным событием еще более укрепятся связи стран Франкофонии с Арменией.