Նախագահական նստավայրում հյուրընկալվել էին Սամցխե-Ջավախքի Նորշեն գյուղի դպրոցականները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Վրաստանի Սամցխե-Ջավախքի հայաբնակ Ծղալթբիլա (Նորշեն) գյուղի (Ախալցխայի տարածաշրջան) բարձր դասարանների աշակերտներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի գրասենյակից:
Նախագահը զրուցել է երեխաների հետ, հետաքրքրվել, թե ինչ մասնագիտություններ են պատրաստվում ընտրել, ինչ երազանքներ ունեն, արդյոք պահպանվում են պատմական Էրզրումի Նորշեն գյուղի բարբառը, մշակույթն ու ավանդույթները, որոնց կրողն են Ջավախքի նորշենցիները: Այնուհետեւ նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է դպրոցականների հարցերին, որոնց մասնավորապես վերաբերել են մասնագիտության ընտրությանը եւ հետաքրքրություններին:
Նախագահը խորհուրդ է տվել ընտրել այնպիսի մասնագիտություն, որը հոգեհարազատ կլինի նրանց. «Ձեր կյանքում ինչ էլ որ անեք՝ արեք հաճույքով: Գտեք այն մասնագիտությունը, որը ձերն է, որը հաճույքով ու սիրով կանեք: Եղեք լավագույնը ձեր աշխատանքի մեջ»:
Նա նաեւ հորդորել է պահպանել ու շարունակել իրենց պապերից ժառանգած ավանդույթներն ու մշակույթը. «Հիշեք, որ դուք հպարտ հայեր եք, եւ ունեք մեծ հայրենիք՝ Հայաստանի Հանրապետությունը եւ ձեր գյուղը, որը նույնպես ձեր հայրենիքն է: Երբեք չկտրեք կապը ձեր արմատների հետ»:

В президентской резиденции приняты школьники села Норшен Самцхе-Джавахетии
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял старшеклассников школы села Цхалтбила (Норашен) Алалцихского региона Самцхе-Джавахетии.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Армен Саркисян побеседовал с детьми, поинтересовался какие специальности и профессии они выбрали, о чём они мечтают, сохраняются ли в селе Норашен диалект, культура и традиции исторического Эрзрума, носителями которых являются джавахкские норашенцы. Затем президент Саркисян ответил на вопросы школьников, которые в частности касались выбора специальности и интересов.
Президент посоветовал избрать такую профессию, которая будет им интересна: «Что бы вы ни делали в своей жизни, делайте с удовольствием. Найдите ту профессию, которая ваша, которую с удовольствием и радостью будете выполнять. Будьте лучшими в своей работе».
Он также призвал сохранять и продолжать унаследованные от дедов традиции и культуру: «Помните, что вы – гордые армяне, и у вас большая родина – Республика Армения и ваше село, которое также является вашей родиной. Никогда не разрывайте связь со своими корнями».