Ադրբեջանը Դեն Բիլզերյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու նպատակով դիմել է «Ինտերպոլ»
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում չեն կարողացել անտարբեր անցել ամերիկահայ միլիոնատեր, «Ինստագրամ»-ի աստղ Դեն Բիլզերյանի` Հայաստան, այնուհետև Արցախի Հանրապետություն կատարած այցերի կողքով: Երկրի գլխավոր դատախազության քննչական վարչությունը քրեական գործ է հարուցել Բիլզերյանի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
Պաշտոնական Բաքուն մեղադրանք է ներկայացրել ամերիկահայ աստղին Արցախ այցելելու համար: Ադրբեջանից դիմում է ուղարկվել «Ինտերպոլ»՝ Բիլզերյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում սկսելու նպատակով:
Ուշագրավ է, որ դատախազության որոշումը հակասում է ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությանը: Նա նշել էր, թե անհրաժեշտ չի համարում այցն առհասարակ մեկնաբանել, քանի որ այն «անլուրջ բնույթ ունի»:
Ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանն օգոստոսի 27-29-ին հոր և եղբոր՝ Ադամի հետ այցելել է Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններ: Օգոստոսի 28-ին Բիլզերյան եղբայրներին շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն: Այնուհետև Բիլզերյանները մեկնել էին Արցախի Հանրապետություն:

Azerbaijan seeks to arrest Instagram playboy Dan Bilzerian through Interpol for Artsakh visit
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. A day after internet personality and entrepreneur Dan Bilzerian departed from Armenia, Azerbaijan ‘s authorities launched a criminal case against the playboy millionaire known as the King of Instagram.
Azerbaijan launched the criminal proceedings against Bilzerian for visiting Artsakh, the country’s prosecutor’s office said.
The entrepreneur, who is also an actor, was granted Armenian citizenship and then signed up for the military as required by law.
During the trip, the Armenian-American internet personality and professional poker player, who is known as the King of Instagram, visited Artsakh. Bilzerian, a gun enthusiast, fired various large caliber weapons, including an RPG, at a local shooting range. After arriving back to Yerevan he visited the Armenian Genocide memorial and then left the country.
Azerbaijan has requested Interpol to declare Bilzerian internationally wanted.
However, this move contradicts an earlier statement from the foreign ministry of Azerbaijan.
Hikmat Hajiyev, the Azeri foreign ministry spokesperson, has earlier said that he refuses to comment on Bilzerian’s visit, dismissing it as “unserious”.