Ադրբեջանը Դեն Բիլզերյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու նպատակով դիմել է «Ինտերպոլ»
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում չեն կարողացել անտարբեր անցել ամերիկահայ միլիոնատեր, «Ինստագրամ»-ի աստղ Դեն Բիլզերյանի` Հայաստան, այնուհետև Արցախի Հանրապետություն կատարած այցերի կողքով: Երկրի գլխավոր դատախազության քննչական վարչությունը քրեական գործ է հարուցել Բիլզերյանի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
Պաշտոնական Բաքուն մեղադրանք է ներկայացրել ամերիկահայ աստղին Արցախ այցելելու համար: Ադրբեջանից դիմում է ուղարկվել «Ինտերպոլ»՝ Բիլզերյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում սկսելու նպատակով:
Ուշագրավ է, որ դատախազության որոշումը հակասում է ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությանը: Նա նշել էր, թե անհրաժեշտ չի համարում այցն առհասարակ մեկնաբանել, քանի որ այն «անլուրջ բնույթ ունի»:
Ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանն օգոստոսի 27-29-ին հոր և եղբոր՝ Ադամի հետ այցելել է Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններ: Օգոստոսի 28-ին Բիլզերյան եղբայրներին շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն: Այնուհետև Բիլզերյանները մեկնել էին Արցախի Հանրապետություն:

Азербайджан направил в Интерпол обращение для объявления в международный розыск Дэна Билзеряна
Азербайджан направил в Интерпол обращение для объявления в международный розыск посетившего Арцах миллионера Дэна Билзеряна. Как передает «Арменпресс», об этом сообщают в четверг азербайджанские СМИ со ссылкой на Генеральную прокуратуры республики.
Билзерян прилетел 27-го августа в Армению за гражданством. В тот же день он получил армянский паспорт и сразу же был поставлен на учет в вооруженные силы республики. 28-го августа он на вертолете вылетел в Арцах.
Билзеряна обвиняют внезаконном посещении "оккупированных территорий" Азербайджана.
Азербайджан с 2013 года включает в так называемый "черный список" лиц, посетивших Арцах. В списке находятся депутаты парламентов различных стран, политики, журналисты, студенты, художники, артисты.
Примечательно, что решение прокуратуры противоречир заявлению пресс-секретаря МИД Азербайджана Хикмета Гаджиева, который ранее сказал, что не стоит комментировать визит Билзерян, поскольку он носит «несерьезный характер».
Дэн Билзерян с братом Адамом побывали вАрмениис27 по29 августа. На исторической родине он получилармянский паспортивстал научет вВооруженных силах Армении.