Իրանի ԱԳՆ-ն բավարարված չԷ միջուկային գործարքը պահպանելու Եվրոպայի ջանքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Հասեմին օգոստոսի 20-ին հայտարարել Է, որ իր երկիրը բավարարված չԷ եվրոպացիների՝ միջուկային գործարքի պահպանմանն ուղղված գործողություններից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Tasnim գործակալությունը:
«Ցավոք, օգոստոսյան արձակուրդների եւ Եվրոպայում ստեղծված իրադրության պատճառով մենք միջուկային գործարքի պահպանման գործընթացի դանդաղում ենք արձանագրում, եւ դա մեզ այնքան Էլ չի գոհացնում,-ասել Է Հասեմին:-Մենք հաստատակամորեն խնդրում ենք, որ այդ երկրներն ավելի լրջորեն մոտենան հարցին եւ ավելի ակտիվորեն ներդնեն անհրաժեշտ ջանքերը»:
Դիվանագետը հավելել Է, որ «ընդհանուր առմամբ դրականորեն Է գնահատում «միջուկային գործարքի պահպանման վերաբերյալ» եվրոպացիների կողմից ավելի վաղ հնչեցված առաջարկությունները: «Առանձին դեպքերում առաջարկված մեխանիզմները հասկանալի են, բայց այլ դեպքերում՝ ոչ: Այդ իրադրությունը չի գոհացնում Իրանին»,-նշել Է Հասեմին: Նա ընդգծել Է, որ «Իրանի եւ Եվրոպայի համագործակցության բնագավառում Թեհրանը լիարժեք չի հասկանում Եվրոպական միության դիրքորոշումը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Ирана не удовлетворен усилиями Европы по сохранению ядерной сделки
Официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Бахрам Гасеми заявил в понедельник, что Иран не полностью удовлетворен действиями европейцев по сохранению ядерной сделки. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"К сожалению, по причине августовских каникул и положения дел в Европе, мы столкнулись с замедлением [процесса по сохранению ядерной сделки], и нас это не совсем устраивает, - сказал Гасеми. - Мы настоятельно просим, чтобы эти страны более серьезно подошли к вопросу и активнее прилагали необходимые усилия".
Дипломат добавил, что "в целом положительно оценивает озвученные [европейцами] ранее предложения" по сохранению ядерной сделки. "В некоторых случаях предложенные механизмы понятны, но в других случаях - нет. Такое положение дел не устраивает Иран", - отметил Гасеми. Он подчеркнул, что "в области сотрудничества Ирана и Европы Тегеран не полностью понимает позицию Европейского союза".