ԱՄՆ-ի հարյուրավոր թերթեր դատապարտել են Թրամփի քաղաքականությունը ԶԼՄ-ների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի հարյուրավոր թերթեր պաշտպանել են բողոքի կոլեկտիվ ակցիան ազգային ԶԼՄ-ների նկատմամբ նախագահ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականության դեմ` օգոստոսի 16-ին զետեղելով խմբագրական հոդվածներ, որոնք դատապարտում են նախագահի հարձակումները երկրում մամուլի ազատության վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 15-ին Associated Press գործակալությանը հայտնել Է Մարջորի Փրիթչարդը՝ The Boston Globe թերթի պատասխանատու խմբագիրը, որը հանդես Է եկել որպես այդ ակցիայի նախաձեռնող:
«Մենք ժողովրդի թշնամիները չենք»,-գործակալությանը հայտարարել Է Փրիթչարդը, նշելով, որ վերջին ժամանակներս Թրամփը մեկ անգամ չԷ, որ հենց այդպես Է անվանել ամերիկացի լրագրողներին: Նա հիշեցրել Է, որ նախագահը քանիցս ազգային ԶԼՄ-ներին մեղադրել Է ստի մեջ, ինչը, նրա կարծիքով, մշտապես առկա Է ինչպես իր ու իր ընտանիքի անդամների, այնպես Էլ իր վարչակազմի աշխատանքի վերաբերյալ հրապարակումներում եւ հեռուստատեսային հաղորդումներում: Փրիթչարդի խոսքով՝ «թերթերի կոլեկտիվ պատասխանը» կազմակերպելու գաղափարը դարձել Է վերջին շաբաթներին Թրամփի «հակալրագրողական հռետորաբանության» ուժեղացման հետեւանքը: «Ես հուսով եմ, որ (այս ակցիան) ընթերցողներին կօգնի հասկանալու, որ գրոհն առաջին ուղղման (ԱՄՆ-ի Սահմանադրության, այդ թվում՝ երկրում խոսքի եւ մամուլի ազատության վերաբերյալ) վրա անթույլատրելի Է»,-ասել Է Փրիթչարդը:
Օգոստոսի 2-ին Ուիլքս-Բար քաղաքում (Փենսիլվանիայի նահանգ) իր կողմնակիցների հետ կայացած հանդիպմանը Թրամփը կրկին հայտարարել Է, որ ամերիկյան ԶԼՄ-ները չարաշահում են ազատ մամուլը եւ այլեւս ճշմարիտ տեղեկատվություն չեն տրամադրում մարդկանց: «Նրանք այն այլեւս չեն փոխանցում, այլ միայն պատմություններ են հորինում»,-հայտարարել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сотни газет США осудили политику Трампа в отношении СМИ
Сотни газет США поддержали коллективную акцию протеста против политики президента Дональда Трампа в отношении национальных СМИ, разместив в четверг редакционные статьи с осуждением нападок президента на свободу прессы в стране. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду агентству Associated Press Марджори Притчард, ответственный редактор газеты The Boston Globe, выступившей инициатором этой акции.
"Мы не враги народа", - заявила Притчард агентству, указав, что именно так в последнее время не раз именовал американских журналистов Трамп. Она напомнила, что президент неоднократно обвинял национальные СМИ во лжи, постоянно, по его мнению, присутствующей в публикациях и телевизионных сообщениях как о нем самом и членах его семьи, так и о работе его администрации. По словам Притчард, идея организовать "коллективный ответ газет" стала следствием усиления в последние недели "антижурналистской риторики" Трампа.
"Я надеюсь, что [эта акция] поможет читателям понять, что атака на первую поправку [к конституции США, в том числе о свободе слова и печати в стране] недопустима, - сказала Притчард.
2 августа на встрече со своими сторонниками в городе Уилкс-Барре (штат Пенсильвания) Трамп вновь заявил, что американские СМИ злоупотребляют свободой прессы и более не предоставляют людям правдивую информацию. "Они ее более не сообщают, а лишь придумывают истории", - заявил он.