Կենդանաբանական այգի այցելելը լիովին անվտանգ է. առողջապահության նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարությունը շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել Երեւանի կենդանաբանական այգում կենդանիների շրջանում տուբերկուլոզով հիվանդացման վիճակը՝ բացառելու հանրային առողջությանն առնչվող ռիսկերը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
«Տեղեկացնենք, որ նախարարության մասնագետներն այգում տիրող իրավիճակին ծանոթանալու համար եղել են այնտեղ, ճշգրտել այս ընթացքում պատասխան պահանջող բոլոր հարցերը: Կազմակերպված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ներկա դրությամբ կենդանաբանական այգում անասնաբուժական միջոցառումները լիարժեք ավարտին են հասցված, կենդանիների շրջանում տուբերկուլոզ չկա, ինչի մասին հավաստիացրել է նաեւ կենդանաբանական այգու ղեկավար կազմը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Միաժամանակ նախարարության ուժերով տեղում կազմակերպվել են աշխատակիցների ֆլյուրոգրաֆիկ հետազոտություններ, որոնք տվել են բացասական պատասխան, այն է՝ աշխատակիցների մոտ տուբերկուլոզով հիվանդության դեպքեր չկան: Հատուկ ուշադրության է առնվել այն աշխատակիցների առողջական վիճակը, ովքեր անմիջական շփում ունեն կենդանիների հետ:
«Ուստի այս պահին արդեն, հիմնվելով բոլոր հետազոտությունների վրա, նախարարությունը կարող է հայտարարել, որ այգի այցելություններն անվտանգ են, եւ այնտեղ գտնվելը որեւէ առողջական խնդիր չի ենթադրում»,- հայտնել են նախարարությունից:

Посещение зоопарка совершенно безопасно: Министерство здравоохранения Армении
Министерство здравоохранения Армении продолжает держать под контролем ситуацию с распространенностью туберкулеза среди животных Ереванского зоопарка, чтобы исключить риски для общества. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства здравоохранения Армении.
«Сообщаем, что специалисты Министерства здравоохранения Армении побывали на местах и уточнили ситуацию. В результате проведенных исследований выяснилось, что ветеринарные мероприятия полностью завершены, туберкулеза среди животных Ереванского зоопарка нет, о чем сказали и руководители зоопарка»,- сказано в заявлении.
В то же время, силами Министерства здравоохранения Армении проведены флюорографические исследования среди персонала Ереванского зоопарка, которые выявили их полную интактность в отношении туберкулеза, причем, особое внимание было уделено тем сотрудникам, которые непосредственно контактировали с больными животными.
«Исходя из вышесказанного, Министерство здравоохранения Армении заявляет, что посещение зоопарка совершенно безопасно»,- сказано в заявлении.