ԵԱՏՄ-ի գործարար հանրակցությունը Երեւանում հանդիպում կանցկացնի «Եվրասիական շաբաթվա» հարթակում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրասիական շաբաթ» երրորդ միջազգային ցուցահանդեսային համաժողովը 2018 թվականի հոկտեմբերի վերջին ԵԱՏՄ-ի երկրներից եւ երրորդ երկրներից 2 հազարից ավելի մասնակիցների կհավաքի Երեւանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Եվրասիական շաբաթն» ամեն տարի անցկացվում Է Եվրասիական տնտեսական միության երկրների եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից՝ կառավարությունների ղեկավարների աջակցությամբ: 2018 թվականին այդ խոշորագույն գործարար միջոցառումը տեղի կունենա հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի մայրաքաղաքում եւ միտված կլինի կոոպերացիոն կապերի, ԵԱՏՄ-ի տնտեսական, ներդրումային ու արտահանական ներուժի զարգացմանը: Համաժողովը կհավաքի 2 հազարից ավելի մասնակիցների, ներառյալ իշխանությունների, բիզնեսի զարգացման ինստիտուտների եւ ֆինանսական կարգավորիչների ներկայացուցիչները, ԵԱՏՄ-ի երկրների եւ երրորդ երկրների փորձագետները:
Ճյուղային թրեքի շրջանակներում նստաշրջաններ կանցկացվեն գերակա ճյուղերում կոոպերացման եւ արտահանական ներուժի զարգացման հարցերի շուրջ: Խոսքը վերաբերում Է գյուղատնտեսությանն ու սննդի արդյունաբերությանը, ՏՏ-տեխնոլոգիաներին եւ ճշգրիտ ինժեներիային, դեղագործությանն ու բժշկական սարքերին, թեթեւ արդյունաբերությանը, ոսկերչական ճյուղին եւ շինարարական նյութերին: Բիզնես-թրեքի շրջանակներում կկազմակերպվեն ենթապարտավորագրերի ճյուղային բորսաներ, որոնք նպատակամղված են ԵԱՏՄ-ի եւ երրորդ երկրների խոշոր, փոքր ու միջին բիզնեսի շփումների խրախուսմանը: Ռազմավարական թրեք կդառնա բիզնեսի եւ ազգային ու վերազգային մակարդակի կարգավորիչների ուղղակի երկխոսության հարթակը, որտեղ ձեռնարկատերերն ու ներդրողները տեղեկանում են ԵԱՏՄ-ում բիզնեսի վարման կանոնների մասին:
Այս տարի համաժողովի շրջանակներում պլանավորված Է արտահանական եւ կոոպերացիոն ներուժի ընդգրկուն ցուցահանդես, որի ցուցադրողներ կդառնան 120-ից ավելի ընկերություններ:
«Եվրասիական շաբաթը» հանգուցային իրադարձություններից մեկն Է դառնում Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում: Անցյալ տարի մեզ հաջողվեց հասնել համաժողովի գլխավոր նպատակին՝ բիզնեսն ակտիվ հետաքրքրություն դրսեւորեց Միությունում տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ: Համաժողովի մասնակիցների ավելի քան 60 տոոկսը ԵԱՏՄ-ի գործարար հանրակցության եւ գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներ են: Վստահ եմ, որ այս տարի միջոցառումը կդառնա ավելի ընդգրկուն ու ավելի հետաքրքիր»,-հայտարարել Է Եվրասիական տնլտեսական հանձնաժողովի առեւտրի գծով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Վերոնիկա Նիկիշինան:
2017 թվականին համաժողովը տեղի Է ունեցել ԷՔՍՊՕ-2017-ի շրջանակներում եւ ներառվել Է Համաշխարհային ցուցահանդեսի գործարար մասի 18 առավել կարեւոր միջոցառումների ցուցակում: Համաժողովին մասնակցել են 46 պետությունների, այդ թվում՝ Վիետնամի, Եվրամիության, Եգիպտոսի, Հնդկաստանի, Իրանի, Չինաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի երկու հազարից ավելի ներկայացուցիչներ:

Деловое сообщество ЕАЭС встретится в Ереване на площадке Евразийской недели
III Международный выставочный форум «Евразийская неделя» соберет более 2 000 участников из стран ЕАЭС и третьих стран в Ереване (Армения) в конце октября 2018 года.
Как передает «Арменпресс», Международный выставочный форум «Евразийская неделя» ежегодно проводится странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС, Союз) и Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) при поддержке глав правительств. В 2018 году это крупнейшее деловое мероприятие пройдет в столице Армении в конце октября и будет направлено на развитие кооперационных связей, экономического, инвестиционного и экспортного потенциала ЕАЭС. Форум соберет более 2000 участников, включая представителей власти, бизнеса, институтов развития и финансовых регуляторов, экспертов из стран ЕАЭС и третьих стран.
Три трека деловой программы
В рамках отраслевого трека пройдут сессии по вопросам развития кооперации и экспортного потенциала в приоритетных отраслях: сельское хозяйство и пищевая промышленность, IT-технологии и точная инженерия, фармацевтика и медицинские изделия, легкая промышленность, ювелирная отрасль и строительные материалы.
В рамках бизнес-трека будут организованы отраслевые биржи субконтрактов, нацеленные на стимулирование контактов крупного, среднего и малого бизнеса ЕАЭС и третьих стран.
Стратегический трек станет площадкой для прямого диалога бизнеса и регуляторов национального и наднационального уровня, на которой предприниматели и инвесторы  узнают о правилах ведения бизнеса в ЕАЭС.
В этом году в рамках форума запланирована масштабная выставка экспортного и кооперационного потенциала, экспонентами которой станут более 120 компаний.
«Евразийская неделя» становится одним из ключевых событий на пространстве Евразийского экономического союза. В прошлом году нам удалось достичь главной цели форума – бизнес проявил активный интерес к процессам, происходящим в Союзе, более 60% участников форума – это представители делового сообщества ЕАЭС и стран-партнеров. Уверена, в этом году мероприятие станет еще масштабнее и интереснее», – заявила член Коллегии (министр) по торговле Евразийской экономической комиссии Вероника Никишина.
В 2017 году форум прошел на полях ЭКСПО-2017 и был внесен в список 18 наиболее значимых мероприятий деловой части Всемирной выставки. В форуме приняли участие более 2000  человек из 46 государств, в том числе Вьетнама, Европейского союза, Египта, Индии, Ирана, Китая, США и Турции.
Справка
Форум «Евразийская неделя» – ежегодное мероприятие, проводимое странами ЕАЭС и ЕЭК. Инициатива проведения форума утверждена в мае 2015 года решением пяти премьер-министров стран ЕАЭС. Форум включает в себя деловую и выставочную части, способствует установлению B2B- и B2G-контактов.
Впервые форум состоялся в октябре 2016 года на площадке Московского международного форума «Открытые инновации». Второй форума прошел в августе 2017 года на площадке ЭКСПО в Астане. Событие ежегодно собирает более чем 2 000 участников из стран ЕАЭС и третьих стран.