ՀԱՊԿ-ի երկրների ղեկավարների հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 8-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի (բարձրագույն մարմին, որի աշխատանքին մասնակցում են կազմակերպության երկրների ղեկավարները) հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 8-ին: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հունիսի 11-ին Ալմաթիում հայտարարել Է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Կայրաթ Աբդռախմանովը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ-ի ԱԳ նախարարների խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Առաջարկություն եմ մտցնում ՀԱՊԿ-ի արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստն անցկացնել Աստանա քաղաքում 2018 թվականի չորրորդ եռամսյակում՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի նախօրյակին, որը պլանավորված Է 2018 թվականի նոյեմբերի 8-ին»,-ասել Է նա: Աբդռախմանովը նաեւ հայտարարել Է, որ ՀԱՊԿ-ի ԱԳ նախարարությունների ղեկավարները հավաստել են, որ Սիրիայի հակամարտությունը կարող Է կարգավորվել միայն քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով:

Встреча лидеров стран ОДКБ состоится 8 ноября
Встреча Совета коллективной безопасности ОДКБ (высший орган, в работе которого участвуют лидеры стран организации) состоится 8 ноября. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник министр иностранных дел Казахстана Кайрат Абдрахманов на заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ в расширенном составе.
"Вношу предложение о проведении очередного заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ в городе Астане в четвертом квартале 2018 года, накануне сессии Совета коллективной безопасности, запланированной на 8 ноября 2018 года", - сказал он.
Абдрахманов также добавил, что главы МИД ОДКБ подтвердили, что урегулирование конфликта в Сирии может быть достигнуто лишь политико-дипломатическим путем.