Ռուսաստանը եւ Չինաստանը խորացնելու են ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Չինաստանը տրամադրված են խորացնելու ու ներդաշնակեցնելու ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիայում: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտարարել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խոսել ենք նաեւ Չինաստանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ փոխգործակցության հեռանկարների մասին: Մենք տրամադրված ենք շարունակելու եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանն ու ներդաշնակեցմանը, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի եւ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու զուգորդմանը եւ այդ հիմքի վրա հեռանկարում եվրասիական մեծ գործընկերությանը միտված համատեղ ջանքերը»,-ասել Է Պուտինը՝ ամփոփելով ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ Պեկինում կայացած բանակցությունների արդյունքները:
Պուտինն ընդգծել Է, որ այդ ճանապարհին կարեւոր քայլ դարձավ «մայիսին Աստանայում առեւտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների եւ ՉԺՀ-ի միջեւ»:

Russia, China to deepen integration processes in Eurasia
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Russia and China are determined to deepen and harmonize the integration processes in Eurasia, Russian President Vladimir Putin said in Beijing, summing up the results of talks held with Chinese President Xi Jinping, RIA Novosti reports.
“We have talked about the cooperation prospects between China and the Eurasian Economic Union (EAEU). We are determined to continue the joint efforts aimed at deepening and harmonizing the integration processes within the Eurasian space”, Putin said.
The Russian leader stated that the signing of the commercial cooperation agreement in Astana in May was an important step between the EAEU member states and China.