Ռուսաստանը եւ Չինաստանը խորացնելու են ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Չինաստանը տրամադրված են խորացնելու ու ներդաշնակեցնելու ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիայում: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտարարել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խոսել ենք նաեւ Չինաստանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ փոխգործակցության հեռանկարների մասին: Մենք տրամադրված ենք շարունակելու եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանն ու ներդաշնակեցմանը, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի եւ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու զուգորդմանը եւ այդ հիմքի վրա հեռանկարում եվրասիական մեծ գործընկերությանը միտված համատեղ ջանքերը»,-ասել Է Պուտինը՝ ամփոփելով ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ Պեկինում կայացած բանակցությունների արդյունքները:
Պուտինն ընդգծել Է, որ այդ ճանապարհին կարեւոր քայլ դարձավ «մայիսին Աստանայում առեւտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների եւ ՉԺՀ-ի միջեւ»:

Россия и Китай хотят углублять интеграционные процессы в Евразии
Россия и Китай настроены на углубление и гармонизацию интеграционных процессов в Евразии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил президент РФ Владимир Путин.
"Говорили также о перспективах взаимодействия между Китаем и Евразийским экономическим союзом. Мы настроены на продолжение совместных усилий по углублению и гармонизации интеграционных процессов на евразийском пространстве. В частности, по сопряжению ЕврАзЭс и экономического пояса Шелкового пути и формированию в перспективе на этой основе большого евразийского партнерства", — сказал Путин по итогам переговоров с председателем КНР Си Цзиньпином.
Путин подчеркнул, что важным шагом на этом пути стало "подписание в мае в Астане соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между странами-членами Евразийского экономического Союза и КНР".