«Մենք պետք է բացառենք քաղբանտարկյալների առկայությունը Հայաստանում». Վարչապետն անդրադարձավ ՄԻԵԴ վճռին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի «Արզումանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով 2018 թվականի հունվարի 11-ի վճռի պահանջները կատարելու նպատակով ՀՀ կառավարությունն Արդարադատության նախարարությանը կհատկացնի 2500 եվրոյին համարժեք դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի կառավարության դեմ կան հարյուրավոր գործեր, որոնցով, ամենայն հավանականությամբ, իրավունքի խախտումներ կարձանագրվեն: Նախարարն ասաց, որ այս ոլորտում առկա է լուրջ բարեփոխումների կարիք, և պետք է ձեռնարկվեն այնպիսի միջոցառումներ, որպեսզի այլոց իրավունքը չխախտվի: Արձագանքելով՝ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում դատաիրավական համակարգում միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվել, բայց համակարգի էությունը չի փոխվել:
«Հայաստանում մեկ օրում արձանագրվել է հետևյալը, որ Բաղրամյան 26-ից և որևէ այլ տեղից դատարանների վրա ապօրինի ներգործություն պետք է չլինի: Պետք է ապահովենք, որ որևէ դատավոր կաշառքով վճիռ չկայացնի: Սա ամենակարևոր բարեփոխումն է: Մենք պետք է բացառենք քաղբանտարկյալների առկայությունը, այս վճիռն ապացուցում է, որ Ալեքսանդր Արզումանյանը եղել է քաղբանտարկյալ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

‘We should rule out presence of political prisoners in Armenia’ – PM Pashinyan on ECHR verdict
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. The Armenian government will provide the justice ministry drams equivalent to 2500 Euros to implement the requirements under the June 11 2018 Arzumanyan vs Armenia verdict of the European Court for Human Rights (ECHR), reports Armenpress.
During today’s government session justice minister Artak Zeynalyan said there are hundreds of cases in the ECHR against the Armenian government, through which, most probably, violations of rights will be recorded. The minister said this field needs major reforms, and the measures must be taken in order not to violate others’ rights. In response Prime Minister Nikol Pashinyan said over the past 20 years millions of dollars have been spent in the judicial system, but the essence of the system has not changed.
“The following has been recorded in Armenia in a day: there shouldn’t be illegal effects on the courts from the Baghramyan 26 [PM’s residence] and any other place. We should ensure that no judge makes a verdict with a bribe. This is the most important reform. We should rule out the presence of political prisoners, this verdict proves that Alexander Arzumanyan has been a political prisoner”, PM Pashinyan said.