Ավարտին են հասցվում երկրում ծավալված ժողովրդավարական զարգացումները. ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով նախագահի պաշտոնական կայքը, ուղերձում ասվում է.
Հանրապետությունում առկա քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով երեկվա ընթացքում տարբեր մակարդակներով հագեցած քննարկումներից հետո ներգրավված քաղաքական ուժերը հանդես եկան հայտարարություններով, որով տրամաբանական ավարտին են հասցվում երկրում ծավալված ժողովրդավարական զարգացումները:
Այս կապակցությամբ ողջունում եմ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած համաժողովրդական շարժման, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան»-ի, «Ելք» դաշինքի և ՀՅԴ պատասխանատու կեցվածքը, որը բխում է Հայաստանի և մեր ժողովրդի գերակա շահերից և դուռ բացում ազգային համերաշխության:
Սրանով մեր ժողովուրդը կրկին անգամ ցույց տվեց, որ ճակատագրական պահին ունակ է համախմբվելու և ազգանպաստ որոշումներ կայացնելու:
Այս օրերին Հայաստանը համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում է: Մենք անցնում ենք փորձությունների միջով և վստահ եմ, որ մայիսի 8-ին կամրագրվեն հանուն բարեփոխումների համազգային շարժման ձեռքբերումները, որի մեջ իրենց մասն ունեն բոլորը՝ քաղաքական ուժերից սկսած մինչև մեր ժողովրդի բոլոր հատվածները Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում:
Այն կբարձրացնի մեր հեղինակությունը և վարկն աշխարհում:
Այս ամենի մեջ ուզում եմ հատկապես բարձր գնահատել մեր պայծառ երիտասարդության ներգրավվածությունը և վճռորոշ դերը: Երիտասարդություն, որն իր ստեղծարար եռանդով, նպատակասլացությամբ եւ հանդուրժողականությամբ այս բախտորոշ օրերին ամենուր սփռում էր լույս, համերաշխություն, սեր և հավատ:
Հպարտ եմ մեր ժողովրդով՝ Հայաստանի հպարտ քաղաքացիներով, մեր միասնականությամբ և համերաշխությամբ: Հավատացած եմ և տեսնում եմ, որ արդեն սկսել ենք կերտել նոր Հայաստան, որը դեպի իրեն է քաշելու մեր ժողովրդի բոլոր զավակներին, իր մեջ կուտակելու և իրացնելու է նրանց տաղանդը, ձեռներեցությունը և եռանդը»:

К завершению приводятся демократические развития в стране: послание президента Армении Армена Саркисяна
Президент Армении Армен Саркисян выступил с посланием. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
В послании сказано:
«После состоявшихся 2 мая на разных уровнях насыщенных обсуждений с целью преодоления создавшегося в республике политического кризиса, вовлеченные политические силы выступили с заявлениями, которыми к логическому завершению приводятся демократические развития в стране.
В этой связи я приветствую ответственную позицию возглавляемого Николом Пашиняна всенародного движения, Республиканской партии Армении, партии „Процветающая Армения”, Блока „Елк” и АРФ „Дашнакцутюн”, которая вытекает из приоритетных интересов Армении и нашего народа и открывает дверь к национальной солидарности.
Этим наш народ в очередной раз продемонстрировал, что в судьбоносный момент способен объединиться и принять пронациональные решения.
В эти дни Армения находится в центре внимания международного сообщества. Мы проходим через испытания, и я уверен, что 8 мая будут закреплены достижения общенационального движения во имя реформ, в чем свой вклад имеют все – от политических сил до всех слоев нашего народа в Армении, Арцахе или Диаспоре.
Это повысит наш авторитет и репутацию в мире.
Во всем этом хочется особенно высоко оценить вовлеченность и решающую роль нашей светлой молодежи. Молодежь, которая своей созидательной энергией, целеустремлённостью и терпимостью в эти судьбоносные дни повсюду распространял свет, солидарность, любовь и веру.
Горжусь нашим народом – гордыми гражданами Армении, нашим единством и солидарностью. Убежден и вижу, что мы уже начали строить новую Армению, которая будет притягивать к себе всех сынов нашего народа».