Երևանում բացվել է տարածաջրջանում ամենախոշոր բիոտեխնոլոգիական պարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «FMD K&L Europe» ընկերությունը կենսատեխնոլոգիական, դեղագործական, ֆինանսական, ՏՏ և այլ ոլորտների համաշխարհային առաջատար գործիչների, օտարերկրյա դեսպանների մասնակցությամբ այսօր Երևանում բացել է տարածաշրջանի ամենախոշոր բիոտեխնոլոգիական պարկը։ «FMD K&L Europe»-ը չին-ամերիկյան անդրազգային ընկերություն է, Հայաստանում գործում է արդեն 3 տարի, որի ընթացքում մոտ 4 միլիոն դոլարի ներդրումներ է իրականացրել։  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Բիզնես Արմենիա»-ի Հանրային կապերի թիմից:
2018-ին ընկերությունը նախատեսում է ևս 3 միլիոն դոլարի ներդրումներ կատարել, աշխատատեղերի քանակը՝ 170-ից հասցնել 250-ի, իսկ հետագայում՝ մինչև 500-ի։ Բիոտեխնոլոգիական պարկում ընկերությունը կհամագործակցի միջազգային դեղագործական խոշորագույն ընկերությունների հետ։
«Շատ այլ երկրների համեմատությամբ Հայաստանը կարևոր առավելություններ ունի. նախ, կրթված մասնագետներ, բժշկական բուհեր։ Երկրորդ, Հայաստանում ներդրումներ անելը շահավետ է նաև ծախսերի տեսակետից, ինչը բարձրացնում է մրցունակությունը։ Եվ վերջապես, Հայաստանի աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ կապահովվի մուտքը դեպի ԱՊՀ մյուս երկրներ»,- նշել է «FMD K&L» գլոբալ ընկերության հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Դան Ջանգը։
«Երբ առաջին անգամ Հայաստան եկա, ուսումնասիրեցի միաջավայրն ու բացահայտեցի, որ երկիրը բարձրակարգ բժիշկներ ու կենսաբաններ ունի։ Հայաստանը մեր կազմակերպության համար կարող է դառնալ Եվրոպա մուտք գործելու կատարյալ հարթակ»,- նշել է «FMD K&L Europe» ընկերության գործադիր տնօրեն Կիրիտ Վելանին։
«Այս օրերին Հայաստանում է նաև “FMD K&L” կորպորացիայի համաշխարհային ցանցի ղեկավար անձնակազմը։ Նրանք Հայաստանում են անցկացրել ընկերության հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան նիստը։ Դա մեր երկրի ներդրումային ու գործարար միջավայրի վարկանիշի համար արդեն որոշակի գնահատական է»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Տեխնոլոգիական պարկում «Շտիգեն» ընկերության կողմից տեղադրվել է հիբրիդային արևային էլեկտրակայան, որը խնայողությունից, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունից բացի, ապահովում է անխափան աշխատանքը նույնիսկ հոսանքի անջատման դեպքում։

Largest biotechnology park in region opened in Yerevan, Armenia
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. The FMD K&L Europe has opened the largest biotechnology park in Yerevan on April 27. The list of participants of the ceremony included foreign ambassadors, world leading biotechnology, pharmaceutical, financial, IT and other leading figures. The FMD K&L Europe is a Chinese-American transnational company that has been operating in Armenia for 3 years and has already invested about $4 million during this period, Business Armenia told Armenpress.
The company is planning on investing another $3 million and increase the number of employees from 170 to 250 and then up to 500 in 2018. Within the scope of the biotechnology part, the company will cooperate with the largest pharmaceutical companies.
“Compared to other countries Armenia has important advantages: firstly, well-educated specialists and medical schools. Secondly, investing in Armenia is beneficial in terms of costs too. This increases the level of competitiveness. And finally, the favorable geolocation of Armenia will guarantee the entry into other CIS countries”, Mr. Dan Zhang, the Chairman of Board of Trustees of the FMD K&L global company, said.
“When I first came to Armenia I investigated the environment and found that the country has highly qualified doctors and biologists. Armenia may become the perfect platform for our company to enter Europe”, Executive Director of FMD K&L Europe, Mr. Kirit Velani noted.
“These days the managing staff of FMD K&L Corporation is in Armenia too. They held the annual meeting of the company's board in Armenia. This is a certain level of appreciation of the investment and business environment of our country”, CEO of Business Armenia, Mr. Armen Avak Avakian stated.
In the technology park, the Shtigen company has installed a hybrid solar power plant, which, besides from saving and protecting the environment, ensures uninterrupted operations even in case of power failure.