NASA-ն նպատակադրվել Է իր նոր տիեզերանավը Լուսին ուղարկել 2019 թվականի վերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների տիեզերական գերատեսչությունը՝ NASA-ն նպատակադրվել Է իր Orion նոր տիեզերանավը Լուսին ուղարկել 2019 թվականի վերջին: Ապրիլի 26-ին Հյուսթոնում (Տեխասի նահանգ) կայացած մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտնել Է Ջոնսոնի անվան տիեզերական կենտրոնի տնօրեն Էլեն Օչոան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք հույս ունենք արձակումն իրականացնել 2019 թվականի վերջին,- նշել Է նա:- Դա այն նպատակն Է, որին մենք ձգտում ենք»:
Նա հիշեցրել Է, որ NASA-ի մասնագետներն անցյալ տարի կատարել են Orion-ի ստեղծման նախագծի իրագործման համակողմանի գնահատում եւ ենթադրություն են հայտնել, որ արձակումն, ամենայն հավանականությամբ, ստիպված կլինեն փոխադրել 2020 թվականի սկիզբ: «Բայց մենք այնուամենայնիվ տրամադրված ենք, որ տիզերանավը Լուսին ոււղարկենք 2019 թվականի դեկտեմբերին»,- ընդգծել Է կենտրոնի տնօրենը:
Ենթադրվում Է, որ դա կլինի անօդաչուավոր թռիչք: Orion-ը կթռչի Լուսնի շուրջը եւ կվերադառնա Երկիր: Դեպի մեր մոլորակի առաջին արբանյակ առաջին օդաչուավոր թռիչքը տիեզերանավը կկատարի նույնպես առանց վայրԷջքի՝ NASA-ի ներկայիս պլանների համաձայն՝ 2023 թվականից ոչ ուշ: Տիեզերանվի մշակումն իրականացնում Է Lockheed Martin կորպորացիան: Orion-ը տիեզերք դուրս բերելու համար ստեղծվում Է նոր Space Launch System (SLS) ծանր տանող հրթիռը, որի վրա աշխատում են Boeing-ի կոնստրուկտորները: NASA-ն հույս ունի, որ 2030-ական թվականների կեսերին աստղանավորդներն Orion-ի միջոցով արշավ կկատարեն դեպի Մարս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NASA нацелено на отправку к Луне своего нового корабля в конце 2019 года
Американское космическое ведомство - NASA нацелено на отправку к Луне своего нового корабля Orion в конце 2019 года. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг на пресс-конференции в Хьюстоне (штат Техас) директор Космического центра имени Джонсона Эллен Очоа.
"Мы надеемся осуществить запуск в конце 2019 года, - отметила она. - Это цель, к которой мы стремимся".
Очоа напомнила, что специалисты NASA провели в прошлом году всестороннюю оценку степени реализации проекта создания Orion и высказали предположение, что запуск, скорее всего, придется сдвинуть на начало 2020 года. "Но мы все же настроены на то, чтобы отправить корабль к Луне в декабре 2019 года", - подчеркнула директор центра.
Предполагается, что это будет непилотируемый полет. Orion облетит Луну и вернется на Землю. Первый же пилотируемый полет к спутнику нашей планеты корабль совершит так же без посадки, согласно нынешним планам NASA, не позднее 2023 года.
Разработка корабля осуществляется корпорацией Lockheed Martin. Для вывода Orion в космос создается новая тяжелая ракета-носитель Space Launch System (SLS), над которой работают конструкторы корпорации Boeing.
NASA рассчитывает, что в середине 2030-х годов с помощью Orion астронавты совершат экспедицию на Марс.