Հատուկ քննչական ծառայությունն ԱԺ նախագահին տեղեկացրել է պատգամավորների ձերբակալման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը ապրիլի 22-ի դրությամբ տեղեկացվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանը, Սասուն Մեխակի Միքայելյանը և Արարատ Սամվելի Միրզոյանը ձերբակալվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 225.1-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով սահմանված արարքներ կատարելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել Հայաստանի Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը:
«Տեղեկացնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, այն է՝ «Պատգամավորին ազատությունից զրկելու մասին անհապաղ տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նախագահը», Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության 2018 թվականի ապրիլի 22-ի գրությամբ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահին տեղեկացվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանը, Սասուն Մեխակի Միքայելյանը և Արարատ Սամվելի Միրզոյանը ձերբակալվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 225.1-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով սահմանված արարքներ կատարելու համար»,- գրել է Բաբայանը:
Ապրիլի 22-ին կայացավ ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը: Այն տևեց մի քանի րոպե, ընդհանուր հայտարարի գալ չհաջողվեց: Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպումից հետո իր կողմնակիցներին կոչ արեց շարունակել քաղաքացիական անհնազանդության խաղաղ գործողությունները` հայտարարելով, որ ժամը 19:00-ին Հանրապետության հրապարակում կանցկացնեն հերթական հանրահավաքը: Հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը և նրա կողմնակիցները Հանրապետության հրապարակից երթ սկսեցին դեպի Էրեբունի վարչական շրջան, սակայն Էրեբունիում ոստիկանության տարածքից հեռացրեց Ազգային ժողովի պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանին, Սասուն Միքայելյանին և Արարատ Միրզոյանին, ինչից հետո փորձեց ցույցը ցրել այդ հատվածից:

Speaker immediately notified on arrest of lawmakers in Yerevan
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Ara Babloyan has been notified on the arrest of three Members of Parliament – Nikol Pashinyan, Sasun Michaelyan and Ararat Mirzoyan. The Speaker has been notified that the lawmakers have been placed under arrest for committing offenses under Paragraph 1 and 2 of Article 225,1 of the Criminal Code, Arsen Babayan – director of the press and PR department of the Parliament said on Facebook.
As required by law, the Speaker has been immediately notified about the arrest by the special investigative service.
Yerevan police (YPD) have dispersed a rally midday on Sunday in the city’s Erebuni district under Article 33 of the law on freedom of assembly.
Initiators of the rally – opposition MP Nikol Pashinyan, MP Ararat Mirzoyan and MP Sasun Michaelyan, have been removed from the location of the rally by police officers, police said.
“Despite numerous calls of the police to cease the rally, N. Pashinyan continued the illegal march in Artsakh Street [Yerevan] – calling on his supporters for mass disobediences. All actions of the initiators of the rally are illegal after the decision of the police to cease the demonstrations, and all participants of the rally are obliged to leave the location of the rally”, police said.
Police once again addressed citizens, saying that the decision to cease the rally is in force, and all citizens must leave the areas of demonstrations.
As the ongoing rallies entered the 10th day, police announced to demonstrators that in case of failing to voluntarily cease the rally, law enforcement agencies will disperse it as required by law.